O Bir İlham Perisi

Hepimiz onun başarısından gurur duyduk, mutlu olduk. 15 yaşındaki Sümeyye Boyacı hem İrlanda’da gerçekleşen Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda altın madalyanın sahibi oldu hem de birçoğumuzun ilham perisi…

Sümeyye Boyacı beş yaşında annesinin teşviğiyle yüzmeye başlamış. On iki saatte yüzmeyi tamamen öğrenmiş. Başlarda sudan çok korkan Sümeyye için yüzmek bir terapi. Kazanmanın verdiği o müthiş tutku ise tarif edilemez.

Peki eğitim hayatından bahsedecek olursak…?

Eğitim hayatımda özel bir ilkokulda öğretmenim yüzünden çok büyük zorluklar yaşadım. Ama ortaokuldan sonra notlarım çok güzel, öğretmenlerim çok iyi insanlar oldu. Bu sene Eti Sosyal Bilimler Lisesi’nde birinci sınıf öğrencisiyim. İngilizceyi ve tarihi çok seviyorum matematik de beni seviyor. 

Yüzmenin dışında birçok ilgi alanın olduğunu hatta ebru sanatına özellikle önem verdiğini biliyoruz.  Seni sanata kim yönlendirdi? Bu yoğun temponda zaman ayırabiliyor musun?

Yüzmenin yorgunluğu, okulun yoğunluğu ve sınıf öğretmenimin verdiği üzüntüler yüzünden bir şekilde mutlu olmam gerekiyordu. Yine annemin teşvikleriyle Didem Hoca’mın eğitmenliğinde bu sanata başladım. Onunla yerlerde yuvarlanıp delicesine eğleniyor, çok güzel ebru tabloları yapıyorduk. 6-7 yaşlarından itibaren birçok karma sergilere katıldım ve henüz 11 yaşındayken ilk kişisel ebru sergimi açtım. Bu sergide 31 tablomdan 29 tanesi satıldı. Yedi sene boyunca devam ettim. Sonrasında yüzme ve derslerimden ötürü liseye geçiş sınavı için bir süreliğine ara verdim. Ama koşturmacalarım bittikten sonra yeniden kaldığım yerden devam etmek istiyorum.

Ayrıca 5 yaşında Rus Halk Masalları’nın kapak resmini yaptım. Rusya Başbakanı’nın eşi ve kendi Cumhurbaşkanımızın eşleriyle tanıştım. Ardından altı yaşında Rusya da ilk kişisel sergimi açarak “Rusya’da resim sergisi açan ilk Türk” unvanını aldım.

Peki ya ailen? Aran nasıldır? Sana hedeflere giden yolda nasıl destek oldular?

Aile hakkında çok şanslıyım en başta beni hiç kimseden saklamadılar. Sanat da olsun spor konusunda olsun yeteneğimi fark edip sonuna kadar destek verdiler. Annem benimle neredeyse her yere gelir babam ise her türlü maddiyatı sağlar. Bir de küçük kardeşim var 12 yaşında. Bu yarışlarımdan önce çok uzun kamplar yapılıyor kardeşim akrabalarımla kalıyor bu yüzden çok şanslıyım.

Sana ilham veren yüzücüler ya da sporcular var mı?

Benim belirli bir idolüm yok ama her insanın hoşuma giden yönlerini alırım. İşini en mükemmel şekilde yapan kişilere hayranım. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.

 

Senin kadar başarılı olmak isteyenlere verebileceğin tavsiyeler neler? Çok genç yaşta büyük başarılar elde ettin. Bir mesaj vermek ister misin?

Önümde çok fazla yol olmasına rağmen 15 yılda öğrendiğim birçok şey oldu… Spor, sanat, okul vb. birçok camiada yer aldım ve yaşımdan çok daha fazlasını öğrendim. Hiç bir başarı kolay değil hem de hiç… Mesela günlük uğraştığım sorunlardan en basitini söyleyeyim. Geçen sene birinci dönemde okula sadece 40 gün gidebildim. Ayda bir ülkemizi temsil etmek için yurt dışına gidiyordum, her gittiğim yarışta onlarca ders saati kaçırıyordum ve hocalarımda kanaat notu kullanmıyorlardı. Buna rağmen matematiğim bile 97,5 düştü karneme. Öncelikle bir hedef belirlemelisiniz fakat sadece beyninle değil kalbinle yüreğinle çok istemelisin. Beyin zaten çok çalışmak için size o enerjiyi üretecektir. Çalışmak lazım antrenmanlarda, aşırı çalışmaktan laktik asit birikmesinden dolayı ağlaya ağlaya kustuğum günleri hatırlıyorum. Ama başarıyı yakaladıktan sonra hepsi unutuluyor.

Sen, senin gibi birçok kişiye örnek ve umut ışığı oldun. Bu özel bir durum değil mi senin için?

Benim için ne kadar güzel ve önemli bir başarı olsa da şaşırmadım sonuca. Çünkü çok çalışmıştım. Ama yine de daha çok çalışmam lazım. Kendime her zaman söylediğim şey;  Elinden gelenin fazlasını yap. En iyisi ol. Asla vazgeçmemelisiniz! Çektiğin acı kadar varsın,  o kadar da başarılısın.

Genç yaşına rağmen büyük başarılara imza attın. Geleceğe dair hedeflerin neler?

Yakın zaman hedefim 2019 Malezya Dünya Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası’nda birinci olmak, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda İstiklal Marşımızı tekrar okumak, dinletmek. İlerideki en büyük hedefim yurtdışında ciddi eğitimler alıp,  uluslararası yarışları hazırlayan International Paralympic Committee’de sporcu psikoloğu olmak ve orada ülkemi temsil etmek. Çünkü inanılmaz derecede haksızlıklar dönüyor. Üçüncü olan rakibimin hem ayakları hem kolları çalışıyor tek sorunu yavaş yürümesiydi. Bunun gibi sorunları gidermek için iyi bir destek lazım.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan