Öksürüğe Ne İyi Gelir: Öksürük İçin Bitkisel Formüller

Öksürük Neden Olur?

Öksürük genellikle bir solunum hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkar. Grip, soğuk algınlığı, astım, alerjik reaksiyonlar gibi sağlık sorunları öksürüğe neden olabilir. Genellikle kolayca kontrol altına alınır. İlaç tedavilerinin yanı sıra bu bitkisel çözümlerin de kullanılması önerilir. Ancak uzun süren ve şiddetli öksürük durumlarında mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Öksürük için bitkisel çözümler şunlardır:

Öksürük Nasıl Geçer

Öksürüğe doğal tedavi Yöntemleri

Öksürüğe bal

– Bal öksürük için önerilen en etkili çözümlerden biridir. Boğazın yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda solunum yollarındaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

– Öksürüğün hafifletilmesi için yatmadan önce 2 tatlı kaşığı bal tüketilmesi önerilir.

– Bal 1 yaşından küçük çocuklara önerilmez.

Öksürüğe iyi gelen bitki: Nane çayı

– Birkaç nane yaprağı sıcak suya eklenir. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar kaynatılır. Ardından süzülür ve çay şeklinde tüketilir.

– Nane çayı öksürüğü azaltırken aynı zamanda ferahlık verir. Boğazdaki kaşıntının da kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Öksürüğe limon iyi gelir mi?

– Limon içerisindeki asit ile bakterilerin ve virüslerin ölmesine yardımcı olur.

– Limon dört parça halinde kesilir. Bir parça alınarak mikrodalga fırında 5 ya da 10 saniye kadar ısıtılır. Üzerine tuz eklendikten sonra emilir.

– Bu uygulamanın günde iki kez düzenli olarak yapılması önerilir.

Öksürüğe faydalı bitkiler: Zencefil

– Zencefil de öksürük için kullanılan çözümlerden biridir. 1 yemek kalığı zencefil suyu gün içerisinde birkaç kez tüketilebilir.

– Zencefil içeren pastiller de kullanılabilir.

Öksürük için ev yapımı ilaçlar: Ev yapımı öksürük şurubu

– Bu ev yapımı öksürük şurubunun hiçbir yan etkisi yoktur.

– 1 tatlı kaşığı acı biber, suya eklenerek 10 dakika kadar kaynatılır. Ardından içerisine rendelenmiş zencefil eklenir. Yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra 4 çorba kaşığı bal ve elma sirkesi eklenir. Bu karışım günde 2 ya da 3 kez; yarım çay kaşığı kadar alınmalıdır. Düzenli kullanıldığında öksürük ataklarının kısa sürede azalmasına yardımcı olur.

Öksürüğe faydalı yiyecekler: Haşlanmış yumurta

– Yumurta 1 dakika haşlanır. Üzerine tuz ve karabiber ile kimyon eklendikten sonra tüketilir. Özellikle sıcakken tüketilmelidir.

Öksürüğe iyi gelen yiyecekler: Süt

– Sıcak süt iyi bir uykuyu teşvik etmesinin yanı sıra öksürük için de etkilidir.

– Bir yemek kaşığı bal ile yarım çay kaşığı saf zerdeçal tozu karıştırılarak tüketilir. Öksürük ile birlikte oluşan gıdıklanma hissini de azaltır.

Öksürüğü ne geçirir: Sarımsak

– Sarımsak da öksürük tedavisinde kullanılan etkili ve güçlü çözümlerden biridir.

– Yaklaşık 10 ila 20 diş sarımsak doğranır. Bal ile karıştırılır ve iki hafta kadar buzdolabında saklanır. İki haftanın sonunda öksürük şurubu olarak kullanılır.

Öksürüğe faydalı şifalı bitkiler: Okaliptüs yağı

– 2 ya da 3 damla okaliptüs yağı kaynar suyun içerisine eklenir. Bu sudan çıkan buhar düzenli olarak teneffüs edilir. Öksürük ataklarının oluşmasını engeller.

Öksürüğe iyi gelen gargara

– Öksürük için önerilen bir başka çözüm gargaradır. Düzenli olarak gargara yapılması boğazı yumuşatır ve boğazdaki gıdıklanma hissini azaltır.

– Bir bardak su ısıtılır. İçerisinde bir tutam tuz eklenir ve gargara olarak kullanılır. Bu işlem günde 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Öksürüğe yararlı bitkiler: Andız otu çayı ile gargara

– Andız kökleri de öksürük tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bu bitki su ile kaynatılır. Soğuması beklenir ve ardından gargara olarak kullanılır. Balgam söktürücü özellikleri ile boğazın temizlenmesini sağlar. Boğaz dokusunu yatıştırır. Ancak yutulmaması gerekir.

Öksürüğü ne keser: Soğuk içecekler ve yemekler

– Öksürüğün ve boğaz ağrısının artmaması için soğuk içeceklerden ve soğuk besinlerden uzak durulması önerilir.

Karaciğer sorunları yaşayanlar için çok özel ve detaylı makalemiz Karaciğer sorunlarına ne iyi gelir

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.