Ramazan sofralarına mutluluk katan tatlılar Özsüt’lerde

İftar sofralarının olmazsa olmazlarından biri de hiç kuşkusuz lezzetiyle ağzımızı tatlandıran tatlılardır. Tam 85 yıldır değişmeyen lezzetleriyle Türkiye’nin dört bir yanına mutluluk dağıtan Özsüt, sütlü ve şerbetli tatlılarıyla Ramazan boyunca sofraları taçlandıracak.

 

Özsüt yorumuyla Kaymaklı Güllaç

Ramazan denildiğinde akla gelen ilk tatlı elbette ki güllaçtır. Beyaz üstüne renkli görüntüsü ile iştah açan ve 11 ay boyunca beklenen bu vazgeçilmez tat, Özsüt’ün kendi üretimi olan taze kaymakla birleşerek lezzetine lezzet katıyor. Günlük ve en taze çiftlik sütüyle ıslatılmış yaprakları kaymak, badem ve ceviz ile buluşturan Kaymaklı Güllaç, ferahlatıcı tadını limon rendesinden alıyor. Bu hafif ve leziz tatlıya son dokunuş ise Antep fıstığı ve kiraz şekeriyle yapılıyor. Sadece Ramazan ayı boyunca Özsüt misafirleriyle buluşacak Kaymaklı Güllacı kaçırmayın!

 

Tatlı krizine son veren şerbetli tatlar

85 yıldır misafirlerinin en tatlı anlarına eşlik eden Özsüt’ün şerbetli tatlıları, iftar saatlerine ve bayram sofralarına çok yakışıyor. Kökeni Şam’a dayanan, Şam balı olarak da bilinen ve özellikle İzmir’de Tarihi Kemeraltı Çarşısı ile kentin kalabalık cadde ve sokaklarında sık sık rastlanan Şambali, Özsüt’ün maharetli ustaları tarafından ustalıkla pişiriliyor. Tam kıvamında hamuru ve şerbetiyle, altı, üstü dengeli kızarmış bu irmikli enfes tat damakları şenlendirirken, Saray Mutfağı’ndan günümüze uzanan birbirinden özel şerbetli tatlılar, Ramazan’a ayrı bir lezzet katıyor. Aslına uygun hazırlanan Ekmek Kadayıfı, günlük çiftlik sütünden özel üretilen peynirle lezzetlenen Peynir Tatlısı ve Ekmek kadayıfı üzerine yarım porsiyon kazandibi ve 2 top özel kaymaklı dondurma ile taçlandırılan efsane tatlı Asansör, tatlı krizlerine son verecek.

 

Zengin sütlü tatlı menüsü

Özsüt, Ramazan’da da tercihi hafif tatlılardan yana olanları zengin sütlü tatlı menüsüyle karşılıyor. Tüm ürünlerinde en taze günlük çiftlik sütü ve en kaliteli malzemeler kullanan Özsüt’ün, geleneksel sütlü tatlılarının lezzeti, pirincin özel değirmenlerde öğütülmesiyle hazırlanan sübyeden geliyor. Pirinci özel taş değirmenlerde öğüten Özsüt, özgün tariflere ve yöntemlere sadık kalarak ilk günkü gibi aynı reçete ile ilerliyor. Özsüt’ün alamet-i farikası Kazandibi, Tavukgöğsü Kazandibi, Fıstıklı Kazandibi, Keşkül, Fırın Sütlaç, Sakızlı Muhallebi ve Karamelli Trileçe, Ramazan’a tat katacak.

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın