‘Sanat Heyecanı Evimizde’

KOVİD-19 nedeniyle Dünyanın birçok noktasında ve Türkiye’de kamusal ve sosyal hayata yönelik kısıtlamalar gündeme geldi. Bu doğrultuda Türkiye’de kültür sanat faaliyetleri durduruldu. Sosyal medyada başlayan #evdekaltürkiye sloganı ile harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, evden takip edilebilecek birçok etkinliği sanatseverlerin evine getiriyor. 24 Ocak’ta başlayacak müzik, sinema ve tiyatro gösterilerini izleyiciler online olarak evden takip edebilecek.

Hümeyra Zorlu

Koronavirüs nedeniyle birçok festival konser ve toplu etkinlikler iptal edildi. Bu konuda harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve TRT2 ‘Sanat Heyecanı Evimizde’ etkinlikleri ile 24 Mart – 1 Mayıs tarihleri arasında sanatseverler evlerinden takip edebilecek. Altı hafta boyunca devam edecek ‘Sanat Heyecanı Evimizde’ programı;

  • Her salı akşamı tiyatro oyunları,
  • Her cuma akşamı senfoni ve opera konserleri canlı olarak yayımlanacak.
  • Cumartesi akşamları “Troya”, “Aida” ve “La Boheme” gibi dünyaca ünlü operalar.
  • Çocuk oyunları da ekranlarda yer alacak.

Tiyatro Oyunları, Senfoni ve Opera Konserinden Sizin İçin Derlediklerimiz

Napoliten Konseri

Napoliten Konseri
Napoliten Konseri

Duygu yüklü bu konser ile İtalya’ya kısa bir yolculuk.

İtalyan halk şarkılarından oluşan “Napoliten Konseri” ile İtalya’ya kısa bir yolculuk yapılıyor. 24 Mart Salı akşamı TRT2 ekranından canlı yayınlanacak Napoli Konseri’nde yer alan şarkılarla yer yer hüzünlenip, yer yer neşeleneceğiniz bir konser sizi bekliyor.

Reis Bey

Reis Bey
Reis Bey

Görevinden hiç taviz vermeyen, yasalara son derece bağlı, kanun makinesi, taş kalpli bir ağır ceza reisinin vicdan muhasebesinin anlatıldığı oyunda, idam mahkumu genç, Reis Bey’e şöyle haykırır: Reis Bey! Bu dünya dört köşe değildir. Mühürlü kalbinizin bir gün açılmasını dilerim!  Beni asacaksınız! Fakat, ruhum sizi bu dünyada ve ötelerde adım adım takip edecek!..

Reis Bey adlı tiyatro oyunu 27 Mart Cuma akşamı TRT2’de canlı olarak yayınlanacak.

La Boheme

La Boheme
La Boheme

Henri Murger’in yazdığı ‘Bohem Hayatından Sahneler’ adlı romanından operaya uyarlanan La Boheme, 28 Mart Cumartesi akşamı TRT2 ekranında canlı olarak sanatseverlerle buluşacak. Nakışçı olan Mimi ile şair Rodolfo arasındaki aşkı konu alan La Boheme, Puccini’nin dramatik dehasını en doğal, en içten ortaya koyduğu yapıtı olarak gösteriliyor.

Tembel Memiş

tembel memis
tembel memis

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, tembel mi tembel Memiş varmış…

Oğlunun tembelliği ve sorumsuzluğu yüzünden annesi çok yakınırmış. Kimselere yardım etmeyen, kendi işlerini bile yapmayan Memiş’in tek derdi kırlarda uzanıp keyif yapmakmış. Tembelliği yüzünden sevdiği kız Güllü kendisiyle evlenmek istemeyince, düşünmüş taşınmış ve hiç yorulmadan, çalışmadan zengin olup evlenmenin çaresini aramaya başlamış.

Çareyi mutlu ülkede yaşayan Hızır’a sormakta bulan Memiş, uzun mu uzun bir yolculuğa çıkmış. Hızır’dan cevabını alıp dönüş yolunda çalışmanın ve emeğin değerini anlayan Memiş, sonunda muradına ermiş…

Bir varmış bir yokmuş diyerek başlayan Tembel Memiş 31 Mart Salı günü TRT2’den canlı olarak yayınlanacak.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

Cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası
Cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası

3 Nisan Cuma günü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası TRT2 ekranından canlı olarak yayınlanacak.

Aida

Aida
Aida

Memfis şehrinde firavunun sarayının bir salonunda, Başrahip Ramfis, genç Radames ile konuşmaktadır. Tanrıça İsis, Radames’i Habeşlilerle yapılacak savaşta, Mısır Ordusu’na başkomutan olarak göstermiştir. Ramfis yanından ayrılınca, Radames düşüncelere dalar. Savaşa gidecek, başarıyla yurduna dönecek ve sarayda tutsak bulunan Habeşli sevgilisi Aida’ya kavuşacaktır. Firavunun kızı Amneris ve kölesi Aida gelirler. Amneris, Radames’i sevmekte, fakat ondan karşılık görmemektedir. Radames’in gözü Aida’dadır. İki genç arasındaki bakışmalar. Amneris’in gözünden kaçmamıştır. Firavun maiyetiyle salona girer. Bir haberci, Kral Amonasro komutasındaki Habeş ordusunun, her yeri yakıp yıkarak Mısır’a ilerlediğini haber verir. Amonasro adı geçince Aida yavaşça ‘Babacığım…’ diye inler. Firavun, orduya başkomutan olarak Radames’in seçildiğini bildirir. Herkes Vulkan Tapınağı’nda yapılacak törene gitmek üzere çıkar. Yalnız kalan Aida , ‘zaferle dön…!’ der. Bir tarafta babası ve ulusu, diğer tarafta sevgilisi vardır. Hangisine başarı dileyeceğini şaşırmıştır, çareyi dua etmekte bulur. Vulkan Tapınağı’ndaki töreni Ramfis idare etmektedir. Başrahip kutsal kılıcı Radames’e verir.

Aida 4 Nisan Cumartesi akşamı TRT2’de yayınlanacak.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.