Şiddet ve Korku Temalı Diziler Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, şiddet içerikli dizi ve filmlere olan ilginin nedenleri ve ruh sağlığına etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

Şiddete eğilim artıyor

Son zamanlarda ekranlarda şiddet içerikli yayınların çok arttığını, bu tür içerikli dizi ve filmlere olan ilginin de fazla olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Bu diziler reyting aldığı için daha fazla karşımıza çıkmaya başladı. Bu diziler ile birlikte uygulanan şiddet de artma eğilimi göstermektedir. Toplumu birebir etkilemektedir. Medyada şiddetin çok sık işlenmesi şiddeti modellemeye, normalleştirilmesine ve duyarsızlaşmaya sebep olabilir. Bazı dizilerin ruh sağlığına olumsuz etkileri bulunmaktadır” uyarısında bulundu.

Şiddete maruz kalmak olumsuz etkiliyor

Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, medyadaki şiddete daha fazla maruz kalan bireylerin, dünyayı daha karanlık ve kötülük dolu bir yer olarak görmeye başladıklarını, daha fazla şiddet dolu olarak algıladıklarını söyledi.

 

Çocuklar şiddete maruz kalıyor

Şiddet içerikli dizi ve filmlerin korkutucu ve heyecan verici olması nedeniyle daha çok tercih edilip izlendiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Televizyonlardaki şiddet içerikli yayınlar, her yaştan kişiye ulaşır ve çocukları da birçok açıdan olumsuz etkilemektedir. Ciddi şekilde şiddet içeren ve çok izlenen diziler bulunmaktadır. Özellikle ergenler bazen herhangi bir zihinsel işleme tabi tutmadan bu rol modelleri kopya ederler. Dizilerde şiddet onaylanmaktadır. Çocuklar birçok şeyi teknoloji aracılığıyla öğrenmektedir ve davranış haline getirmektedir” diye konuştu.

 

Çocuklar şiddeti “model” olarak alıyor

Çocukların ekranlardan şiddeti öğrenebileceğini söyleyen Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Çocuk ve gençlerin ne tür içeriklere maruz kaldığı önemlidir. Bu tür içerikleri izleyen çocuklarda model alma yoluyla saldırgan davranışlar ve şiddet eğilimi ortaya çıkabilir. Şiddet çocukların davranışlarına yansıyabilir. Çocuklarda okul başarısı olumsuz etkileme, akran ilişkilerinde çatışma, toplum tarafından kabullenemeyen davranışlara yönelme, saldırgan tutum geliştirme gibi sonuçlara neden olabilir” uyarısında bulundu.

 

Şiddet sahnelerini canlandırıyorlardı

Geçtiğimiz yıl bir platformda en çok izlenenler listesinde yer alan “Squid Game” dizisinin çocuk ve gençlerin üzerindeki etkisinin tartışma konusu olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Bu dizi, özellikle okul çağındaki çocuklar arasında oldukça popüler bir diziydi. Çocuklar, dizide oynanan bazı oyunları kendi aralarında oynamaya ve şiddet sahnelerini canlandırmaya başladı” dedi.

Şiddet sahnelerinin bireyi şiddete karşı duyarsızlaştırmaya ve sıradan hale getirmeye başladığını ifade eden Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Televizyon programlarında şiddet içerikli programlara yer verilmemelidir. Ebeveynlere ve yetişkinlere bu durumu önlemek için bazı sorumluluklar düşmektedir. Bakım veren kişilerin çocukları vakit geçirmeleri için uzun süre ekran karşısında bırakmaması ve ekran kullanımının sınırlandırılması gerekir. Çocukların ne tür içerikler izlediğini kontrol etmeli ve gelişimlerini olumsuz etkileyecek programlardan korunmaları gerekir. Yapılan araştırmalara göre, şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların   yaşıtlarına göre daha fazla kavga ettikleri ve yoğun duygularla baş etmekte zorlandıkları ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

 

Şiddet içerikleri kontrol kaybına yol açıyor

“Şiddet içeren dizi ve filmleri izlemek bir çeşit eğlence aracı olarak görülse de zararlı etkileri var” uyarısında bulunan Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şiddet içerikli yayınlara  maruz kalmış kişilerin beyni üzerinde yapılmış bazı araştırmalar var. Yapılan bir araştırmada, şiddet içerikli video oyunlarına maruz kalmış gençlerin dikkat, karar verme ve kendini kontrol etme konusunda zorlandıkları, duyguları tanıma, hissetme ve yönetme ile ilgili de zayıflıklar gösterdikleri ortaya çıktı.”

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın