Stiletto Giyme Sanatı: Stiletto Ayakkabılar Nasıl Giyilir?

Kadın zarafetinin en önemli temsilcilerinden olan stilettolar, çoğu kadının her daim kullandığı ayakkabılardandır. Zaman zaman kadınlara acı verici olsa da çoğunlukla ilk tercihleri arasındadır. Topuklu ayakkabılar da olmazsa olmazlar arasında yer alan stilettolar acısız olarak nasıl giyilir gibi sorular ve stiletto ile ilgili bütün detaylar bu yazımızda.

stiletto ayakkabılar nasıl giyilir
stiletto ayakkabılar nasıl giyilir

Stiletto Nedir?

Stiletto topuğu, adını kısa saplı ve ince uçlu bir tür İtalyan bıçağından alır. Stiletto 1950’lerde yükselişte olsa da geçmişi 19 yüzyıla kadar gitmektedir. Bu dönemlerde kadınlar stilettoyu çoğunlukla gece kullansa da moda akımları ile birlikte gündüz vakitlerinde de kullanılmaya da başlanmıştır. Günümüzde ise gece ve gündüz fark etmeksizin kullanıyor.

Sağlık açısından zararlı olup olmadığı tartışılan stilettolar, doktorlar ve bazı modacılar tarafından bilek burkulması, eklem iltihaplanması ve ayak tarağında çatlama gibi sağlık sorunlarına neden olacağından dolayı önermez. Ancak bazı stiletto taraftarları ise ince topuklu stilettoların balerin duruşunu andıran yürüyüşün farklı kasları çalıştırdığını öne sürüyor.

stiletto nasıl rahat giyilir
stiletto nasıl rahat giyilir

Stiletto Ayakkabılar Nasıl Giyilir?

Şık kıyafetlerin vazgeçilmezi olan stiletto sokak modasında da sıkça kullanılıyor. Günün her saatinde ve her mevsimde kullanılabilen stiletto ayakkabılar, her kombinin adeta bir tamamlayıcıdır. Stiletto ayakkabılarınızı aşağıda yazacağımız öneriler ile daha doğru bir şekilde kullanabilirsiniz.

  • İlk defa giyilen stiletto çoğu zaman acı verebilir. Bunun için evde kalın çoraplarla giyerek ayakkabınızın açılması ile daha rahat hareket edebilirsiniz.
  • Stiletto ayakkabıları öne doğru sivrilen yapısından dolayı uzun süre ayakta kalınması halinde parmaklar acıya bilir. Bu durumun önlenebilmesi için ayaklarınızı kremleyebilirsiniz.
  • Stiletto alırken ayakkabının iskeletinin sağlam olması önemlidir.
  • Bazı yerlerde stileto ile rahat edilmesi için 1 numara büyük alınması önerilse de bu yanlış bir tercih olur. Stilettolar ayağınıza tam oturmalı aksi takdirde topuklar hem yürüyüşü bozar hem de burkulmalara sebep olabilir.
  • Ofiste veya günlük hayatta kullanılabilen stilettolar, her türlü kumaşa uygundur.
  • Her türlü ayakkabı için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ayak yapısına uygun olmasıdır.
  • En güzel stiletto rengi ve dokusu bakımından kıyafetle en uygun stilettodur. Dolayısıyla stilettolarda renk uyumu oldukça önemlidir.
  • Ten rengi stilettolar bacakla bütünleşmesinden dolayı özellikle kısa boylu kadınları daha uzun gösterecektir. Bu konuda ekstra özen gösterilmesi önerilir.
Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan