Yaz Aylarında Sağlıklı Yaşama, Güzelliğe Ara Vermek Yok!

Bazı işlemler yaz mevsiminde yapılınca sonrasında güneş ışığı, leke gibi sorunlar yapabileceği için yaz aylarında yapılamamaktadır. Ama aslında yapılabilecekler listesi o kadar çok ki…Sizlere doktor eliyle bir yol haritası çizeyim istedim…

Dr.Esra Çınaroğlu Azman

Cildiye (Dermatoloji) Uzmanı

1.Cilt Bakımı: Medikal, oksijenli ya da hydrafacial bakımları rahatlıkla yaptırılabilir. Yazın terle gözenekler tıkanabiliyor, hatta maskeler de şu anda bunu tetiklemekte. Bu yüzden cilt bakımı yaptırmaya arar vermemek lazım. Gözenekler temizlenip oksijenli bakımla oksijenle, hydrafacialda ise cilde uygun solüsyonlarla çok iyi sonuçlar almak mümkün.

2.Gençlik Aşıları: Cildin ihtiyacı olan nem, sıkılaşma ve yenilenmeyi sağlarlar. Israrla tavsiye ederim. Ben H100 plus uygulamaktayım. Nem, sıkılaşma ve leke için çok ideal.

3.Botoks: Botoks 4 mevsim uygulanabilecek, en çok tercih edilen, uzman doktorlarca uygulanınca riski olmayan bir yöntemdir. Mimik kaslarının neden olduğu kırışıklıkların yerleşmesini önler.

4.Hyaluronik Asit Dolguları: Dolgular o kadar farklı kalite ve spektrumda ki, özellikle sadece doktorların yapabildiği, CE belgesi olan, sağlığa uyumlu dolgular kullanılmalıdır. Dolgular yapıldığı bölgeye göre uygun kalınlıkta seçilmez ya da uzman doktor tarafından yapılmazsa çok büyük riskleri olabileceği unutulmamalıdır.

5.Somon DNA: Cildimiz için gerekli yapı taşı ve vitaminleri içeren, cilde nem verici, lekelerde azalma, ince çizgilerde azalma sağlayan bir işlem olup 4 mevsim uygulanabilir.

6. PRP(Platelet Riched Plasma): Kendi kanımızdan serum alınıp saç ve cilde uygulanır. Saç dökülmesi tedavisi ve cilt yenilenmesi, nemlenmesi için vazgeçilmezlerimizdendir.

7.Mezoterapi: Cildimize, saçımıza gerekli vitamin, protein kokteyllerinin doktorunuz tarafından seçilmesi ile uygulanır. Ancak şunu da vurgulamak gerekir ki mezoterapi, PRP, Somon DNA, dolgu, botoks gibi bütün bu işlemler güneş hassasiyetine neden olmasalar bile cildiye doktorunuz sizi işlem sonrası güneş koruyucu devam etmeniz konusunda uyaracaktır. Çünkü bazen istenmese de bütün enjeksiyonlu işlemlerde iğne izleri ve küçük morlukların leke yapma ihtimali çok az da olsa vardır.

8.HIFU(Yüksek fokuslu ultrason): Ameliyatsız cilt gerdirme olarak da nitelendirilebilen, cilt gevşemelerinde ya da cilt altı yağ tabakası kalın, iri yapılı yüzleri inceltmek amacıyla 4 mevsim uygulanabilen, harika sonuçları olan bir lifting (cilt gerdirme) işlemidir. Etkisi 3-4 aya tam oturur ve yaklaşık 1.5 yıla kadar sürer.

9.Soğuk Lipoliz: Bölgesel yağlanmada iyi sonuç almak ve sağlığa zarar vermemesi için bu aletlerin çok kaliteli, FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylı olanları ile çalışmak gerekir. Bölgesel birikmiş yağ fazlalığını soğuk derecede parçalayarak vücuttan atılması ilkesine dayanır. Böylece o bölgede cm bazında incelme yaşanır. Etkisi 1 aya belirginleşir. İşlem sonrası bol su içilmesi ve masaj işlemin etkisini artırır.

10.Selülit Tedavisi, Gıdı Eritme: Lipolitik solüsyonları enjekte ederek gerekirse radyofrekansla kombine ederek yaz aylarında da rahatça uygulanır.

Yaz aylarında işlem yaptıralım ya da yaptırmayalım mutlaka dikkat etmemiz gereken nokta, uzman cildiye (dermatoloji) doktorunuzca reçetelenilecek, cilt tipinize uygun temizleyici, tonik, anti-aging kremler kullanılmalıdır. Yine cilt tipinize uygun olacak güneş koruyucularınızı iç ortamda bile 4 saatte bir yüze sürülmelidir. Göz rengi ve ten rengi açıksa sağlığa uygun bir güneş gözlüğü ile göz etrafı kırışıklıklarını önleyebiliriz. Ayrıca doktorunuzun önereceği saç, cilt, tırnak sağlığı için destek vitamin, kolajen takviyeleri  vazgeçilmezimiz olmakta. Yiyecek olarak beta karoten, likopen, E vitamini, C vitamini içeren besinler (turuncu-kırmızı-yeşil sebze ve meyveler, yeşil çay) ve bol su tüketmeliyiz. Maskeli olarak dış ortamda spor yapmak zorlasa da ev içinde bile yapabileceğimiz hareketleri ihmal etmeyip bol su ve sağlıklı bir diyet ile yazı formda geçirebiliriz.

Herkese güzelliklerle dolu, mutlu, huzurlu bir yaz tatili diliyorum. Sağlıcakla kalın…

 

 

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan