Yemek Kartı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Hem firmalar hem de çalışanları için avantaj sağlamak amacıyla geliştirilen bir ürün olan yemek kartı; vergi muafiyetinden operasyonel kolaylığa, maliyetleri düşürmekten çalışan motivasyonunu artırmaya çeşit çeşit fayda sağlayarak işverenin yanında duruyor. Diğer yandan maaşına ek olarak belli miktarda yemek ücreti almak, çalışanlara maddi bir rahatlama getirirken farklı restoranlarda yemek yemek ya da anlaşmalı kurumlardan alışveriş yapabilme imkanı da cabası. Kısacası kurumsal ve bireysel anlamda avantajı büyük olan yemek kartı nedir, özellikleri nelerdir, sorularının cevabını bu yazıda sizin için derledik. Yazının devamını okuyarak yemek kartları ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yemek Kartı Nedir?

Eğer bir işverenseniz ve çalışanlarınıza yemek hizmeti sunuyorsanız yemek kartı avantajları ve özellikleri hakkında fikir sahibi olmak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla öncelikle yemek kartının ne olduğunu açıklayıp daha sonra özelliklerine değinerek sizi bu konuda bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Yemek kartı, çalışanların mesai saatleri içindeki yemek sorununa çözüm sunmak üzere geliştirilen bir hizmet olarak açıklanabilir. İçine belli miktar bakiye yüklenen bu kartları, mesai saatleri içinde ya da dışında anlaşmalı restoran ve kafelerde kullanarak yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca sadece yemek değil, alışveriş yapma imkanı da bu kartlarla kullanıcılara sunulmakta. Şirketlerin çalışanlarına verdiği yemek kartları, anlaşmalı marketlerdeki alışverişlerinizde de pekala kullanılabiliyor. Hatta kart yanınızda olmasa dahi cep telefonunuza indireceğiniz uygulamadan mobil ödeme kodu alarak alışverişinizi tamamlamanız da mümkün. Bu sayede öğle aranızı ofisinize yakın restoran ve kafelerde değerlendirebilir ya da haftalık gıda alışverişinizi yaparken aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Üstelik karta özel indirim ve avantajlar da sizi bekleyen güzellikler arasında.

Yemek Kartlarının Özellikleri

 • Çalışanlarına yemek kartı hizmeti sunan işletmeler, %100 vergi muafiyetinden yararlanabiliyor.
 • Aylık fatura ve fiş takibi gibi muhasebesel anlamda karmaşık ve zaman alan operasyonel işlemler, tek bir faturalandırma işlemine dönerek firmalara kolaylık sağlıyor.
 • Çalışan verimliliği ve motivasyonunu arttırıyor.
 • Yemekhane gibi alanların kurulması ve işletilmesi esnasındaki maddi ve manevi riskleri ortadan kaldırıyor. Ayrıca yemekhanede çalışacak aşçı veya bulaşıkçı gibi ekstra eleman alımına da gerek kalmıyor.
 • Kullanıcıya mobil ödeme imkanı sunuyor.
 • Mobil uygulama ile bakiye kontrolü ve çeşitli kart işlemleri anında gerçekleştirilebiliyor.
 • Kayıp ya da çalıntı kart bildirimi yapılabiliyor.
 • Harcadıkça kazan indirimlerinden yararlanılabiliyor.
 • İşveren; SGK İşveren Hissesi, SGK işçi Primi, KDV ve gelir vergisi, damga vergisi gibi vergilerden muaf tutuluyor.
 • Çalışanlar öğle aralarında kendilerine zaman ayırıp ofis dışında bir yerde arkadaşlarıyla ya da tek başına yemek yeme özgürlüğüne kavuşuyor.
 • Aylık ya da haftalık gıda alışverişleri, yemek kartlarından yapılarak aile bütçesine katkıda bulunulabiliyor.
 • İşverenin toplu yemek sunma hizmetini verdiği takdirde beraberinde gelebilecek hijyen ve güven riskleri, yemek kartı uygulamasıyla tamamen ortadan kalkıyor.
 • Her ayın sonunda firmaya tek bir fatura geliyor ve ödemeler bu fatura üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu sayede muhasebesel ve operasyonel giderlerden tasarruf ediliyor.
 • Bazı yemek kartları şifreli olarak kullanılabilmekte. Bu uygulama, tamamen kullanıcının inisiyatifine bırakılıyor. Kullanıcı isterse kartını şifreli olarak kullanabiliyor. Bu da kullanıcıda güven temin etmek anlamında son derece işe yarıyor.
 • Yemek kartı, çalışanın maaşına ek olarak aldığı bir maddi gelir özelliği taşıyor. Zira yemek kartı kullanımı esnasında işletmeler, personel kartlarına 4857 İş Kanunu’nda belirlenmiş olan ve ekonomiye göre değişkenlik gösteren günlük asgari yemek tutarını yatırıyor.
 • İlk olarak yemek fişi ya da yemek kuponu olarak başlayan yemek kartı sistemi, ilerleyen teknolojiyle, değişen tüketici davranışları ve akıllı kart kullanımının da artması ile birlikte günümüzdeki son halini almıştır.

 

 

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın