Yüzdük Yüzdük de Geldik mi?

Merve A. Tokyay

Neredeyse bir tatil maratonu havasında geçen yaz aylarının sonuna geldik. Nihayet. Kişisel nedenlerden ötürü denize ayağımı sokamadığım bir yaz geçirdim bu yıl, kişisel nedenlerin yanında tesettürlü bir kadın olarak denize girmenin zorluğu da buna sebep oldu aslında. Söylememe gerek var mı, evet hala var.

Eğer tek başınıza ıssız bir villaya kapanıp tatilinizi orada geçirmek istemiyorsanız elinizde birkaç seçenek var yaz tatilinde keyif yapabilmek için; ya haşema giyip uzaylı muamelesi görerek kalabalık plajlarda “yüzmeye” çalışacaksınız ya da kadın havuzu olan otelleri tercih edip çeşitli güvenlik önlemleri eşliğinde serinleyeceksiniz. Kişisel tarihime dönüp baktığımda uzaylı gibi görünmek yeni yeni ‘cool’ görünmeye başladı nihayet. Ergenliğim sona erdi mi acaba? Bildiğim kadarıyla şimdilik kadın plajı olan otel sayısı çok az, birkaç yer haricinde de kadınlara özel ve gerçekten korunaklı plaj yok. Gidenler bilir, kadın plajına gitme macerası o plaja ulaşmak için saatlerce yürüme, balıkçılardan saklanma ve elbette herhangi bir hizmet alamadığın için yanında birkaç valiz taşıma içerir. Bildiğim kadarıyla kadınların rahatça denize girdiği tek bir otel var şimdilik, dilerim zamanla sayıları çoğalır.

Bu durumda çaresiz işimiz kadın havuzlarına kalıyor. Ben de hemen her yaz el mecbur bir kadın havuzu olan otele gidiyorum. Elbette çok iyi hizmet veren oteller var ve yıllar içinde sektör bu konuda kendisini çok geliştirdi. Eskiden birkaç metrekarelik havuzlara fahiş fiyatlar ödenirken şimdi su kaydırakları ve havuz başı eğlenceleri ile nispeten daha eğlenceli bir tatil geçirebiliyorsunuz. Ama yine de durum ideal olmaktan öyle uzak ki. Şimdi izninizle iyi taraflarını bir kenara koyarak otellerdeki kadın havuzlarına çemkireceğim biraz…

  • Sırf kadın havuzu diye normalinin 10 katı ödemek zorunda mıyım? Zorunda mıyız gerçekten?
  • İnsan eğlencesi için yapılmış bir fasilitede bu kadar çok kural olmak zorunda mı? Karışık havuzlarda tek kural olan “havuzun içine işememek” yeterli oluyorken neden kadın havuzlarında düz yüzme harici her şey yasak? Bunun altında kadınlara karşı bir küçümseme seziyorum neredeyse, hani siz şimdi yüzmeyi de becermezsiniz boğulursunuz dermiş gibi.
  • Havuz çalışanlarının gestapodan hallice olmasından çok sıkıldım. Otelde kalıyoruz neticede, yani o havuz da otele dâhil, nerede müşteri memnuniyeti? Atlarken bonem çıktı diye düdük çalarak beni işaret etmek de nedir? Olimpiyatlarda bu kadar katı kurallar görmedim, geçen yıl havuz yeşile döndü de kimse ses etmedi.
  • Evet, kadınız ve çoğu kadın havuza çocuklarıyla hatta bazen de onlar için geliyor. Çocukların katlanılan bir şey gibi görülmesinden çok sıkıldım ben. Size bir haberim var, bazıları sizin koyduğunuz yaş sınırından önce de yüzme öğrenebiliyor ve büyük havuzlarda yüzüyor hatta bazılarının annesi yüzme bile biliyor. Çocukları o küçük havuzlara tıkıp koruduğunuzu zannettiğiniz şeyler değiller ne yazık ki ve eğlenmek istiyorlar. Ve belki de gerekten yüzme bilen cankurtaran istihdam etmelisiniz kim bilir?

Siz de bana kadın havuzu tecrübelerinizi yazın. Eminim bu şikayetler bir şekilde yerine ulaşır ve zaten güçlükle elde ettiğimiz o tatili daha iyi geçirebiliriz.

 

 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın