Zilhicce Ayının Anlamı Nedir: Zilhicce Ayı Ne Zaman?

2 Ağustos tarihi itibari ile bugün Zilhicce ayına girmiş bulunmaktayız. Biz de Aysha Dergi olarak İslam dininde Zilhicce Ayı nedir, ne zamandır, bu ayda neler yapılır gibi merak edilen birçok soruya sizler için cevap verdik.

Zilhicce Ayı Nedir?

Sözlükte “hac ayı” anlamındaki Zilhicce; Şevval ayından sonra gelen 2. aydır. Farklı yorumlamalar ile Fecr suresinin 2. âyetinde geçen “on gece” sözünde hac ayı olan Zilhicce’nin ilk on gecesinin kastedildiği biliniyor. Zilhicce, Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ayıdır. İslam dininin beş temel gereklerinden olan hac ibadetinin yapıldığı aydır ve mübarek ayların da ikincisidir. Ayrıca haccın bir parçası ve tamamlayıcısı olan kurban kesme ibadeti de bu ayda yapılır. İslam aleminde bu gün Kurban Bayramı olarak kutlanır.

Zilhicce’nin ilk on gününün faziletine işaretle, Hz. Peygamber (s.a.s.); “Allah katında şu on günde işlenecek salih amelden daha sevimli bir amel yoktur.” buyurmuş, sahabîler, “Ey Allah’ın Resûlü! Allah uğrunda yapılacak cihattan da mı üstündür? “ diye sormuşlar. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.s.); “Evet, Allah yolunda cihat etmekten de. Ancak malını ve canını tehlikeye atarak cihada çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihadı başka. (O, bundan üstündür.) buyurmuştur.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.