İz Bırakan Kadınlar Başarı Hikayelerini Anlattı!

8 Dünya Kadınlar Günü için 2 yıldır Üsküdar Belediyesi tarafından gerçekleşen Uluslararası İz Bırakan Kadınlar Zirvesi’nin üçüncüsü yapıldı…

Dünyaya iz bırakan Türk kadınlarının başarı hikayelerine yer verilen Uluslararası İz Bırakan Kadınlar Zirvesi, 6 Mart Çarşamba günü 3. Kez düzenlendi. Üsküdar Belediyesi organizasyonuyla gerçekleşen zirve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırlandı.

Üsküdar’da bulunan NevMekan’da gerçekleşen 3. Uluslararası İz Bırakan Kadınlar Zirvesi’nin onur konuğu Esra Albayrak’tı. Zirvenin konuşmacıları arasında; dünyaya adını duyurmayı başaran ünlü piyanist Nehir Özzengi, milli basketbolcu Nevriye Yılmaz, Cumhuriyet tarihinin yüzmede ilk kadın Avrupa Şampiyonu olan yüzücümüz Sümeyye Boyacı, dünyaca ünlü uzay tasarımcısı Ayşe Ören,ödüllü filmleriyle dikkatleri üzerine çeken Samah Safi Bayazid yer aldı.

Konuşmacıların kendi başarı hikayelerine yer verilen zirvede  Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen açılış konuşması yaptı. Piyanist Nehir Özzengi açılış esnasında gerçekleştirdiği Chopin performansıyla izleyenleri büyüledi.

Onur Konuğu Esra Albayrak Oldu!

Sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle adından söz ettiren onur konuğu Esra Albayrak da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün bir haftadır konuşulduğunu, “Keşke kadının öneminin vurgulanması için böyle bir güne ihtiyaç olunmasaydı” cümlesini kurdu.

Albayrak: “Dünya nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan kadınların, insanlık tarihine yaptığı katkılar açık. Ancak dünyadaki olumsuzluklardan en çok etkilenen de maalesef yine kadınlar.“ dedi.

Sümeyye Boyacı başta olmak üzere iz bırakan kadınlar sırasıyla kendi başarı hikayelerinin detaylarına değindiler. Boyacı, yarışmalara hazırlanırken zorlu şartlar altında çalıştığını ancak başarının kolay olmadığını söyledi.   En büyük yarışımı iradesiyle verdiğinin altını çizen Boyacı, kendisini engelli olduğu için saklamayan ailesinin sayesinde bu başarıları elde ettiğini vurguladı.

Başörtülü bir film yapımcısı olan , Samah Safi Bayazid ise 7 senedir kimselerin anlatmaya cesaret edemediği savaş mağduru çocuklar, göçmenlerin yaşadıkları zorluklar, İslamofobi gibi konuları anlattığını söyledi.

İki kez bel ameliyatı geçirip yılmadan sahalara geri dönerek şampiyonlukta payı olan milli basketbolcu Nevriye Yılmaz verdiği mesajda; “Herkesin uyuduğu zamanda siz çalışırsanız başarılı olabilirsiniz” dedi.

Türk bir piyanist olarak dünyaya adını duyuran Nehir Özzengin ise en büyük hedefinin dünyada adımızı duyuracak yeni Nehirler yetiştirmek olduğunu belirtti.

Uzay tasarımcısı Ayşe Ören’de dünyada kendisinin ismi ile değil, Türk tasarımcı olarak tanınmasının bir başka gurur olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından Türkiye’nin ilk Osmanlı Saray Müzesi kesilen kurdele ile açıldı.

 

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.