8 Bin Bekçi Alımı İçin İl Kontenjanları Açıklandı!

Bu yıl İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte toplam 8 bin bekçi alımı gerçekleştirilecek.

Daha önce yapılan açıklamayla birlikte başvuru dönemi bekleniyordu. Şimdi ise başvuru yapılabilir durumda. İnternet üzerinden yapılabilen başvurular için adayların merak ettiği soru ise hangi ilde ne kadar kontenjan var ve ne kadar alım yapılacak sorusu.

İl nüfuslarına, ilçelerine ve büyüklüğe göre her ilde farklı kontenjan belirlenirken büyük şehirlerde kontenjanın daha yüksek olduğu görülüyor. Önce çıkan bazı illerdeki kontenjanlar şu şekilde:

Ankara 500
Konya 290
Şanlıurfa 280
Adana 260
Antalya 300
Bursa 325
İstanbul 1.000
İzmir 300

En az bekçi alımının yapılacağı iller ise 20-25 gibi rakamlarla Isparta, Hakkari, Gümüşhane, Şırnak, Bartın, Kırklareli, Ardahan, Kırşehir gibi şehirler oldu.

İçişleri Bakanlığı, başvuruların ardından hızlı bir şekilde başvuruları değerlendirerek kadroya dahil edileceklerin listesini hazırlayıp yayınlamayı planlıyor.

Başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen adaylar için kısa bir inceleme süresinin geçirileceği ardından kadroya dahil edilerek görev yeri başlangıç bildirisi kişilere yapılacak.

Türkiye’de yeniden gelen bekçi kavramı ile birlikte tüm illerde ve tüm mahallelerde görevlendirilen bekçiler genellikle gece saatlerinde mahallelerin güvenliğini saklamaktadır. Olası olaylarda gerek müdahale gerek ilgili birimlere bildirimde bulunma yetkisine sahip bekçiler şehir merkezlerinin yanı sıra güvenliğin düşük olduğu tespit edilen mahallelerde de görev almaktadır.

 

Sibel Yücel

Edebiyat, Sinem ve Tiyatro düşkünlüğü ile bilinen editörümüz Sibel Yücel, Kültür ve Sanat kategorisinde deneyimlerini paylaşırken Kültür ve Sanat Dünyasındaki gelişmeleri okuyucularımıza aktarır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.