Aileler, Çocuklarını Dijital Dünyadan Nasıl Koruyabilirler?

Bilgisayar ve telefonlara bağımlılık süresi pandemi döneminde evde kalma durumuyla beraber daha da arttı. Her geçen gün dijital dünyaya daha da yakınlaşan çocuklarımızı bu durumdan nasıl kurtarabiliriz? İşte cevabı…

 

ÇOCUKLARINIZI BİLİNÇLENDİRMEKLE BAŞLAYIN

Çocuklarınızı dijital bağımlılıktan kurtarmanın ilk kuralı onları bilinçlendirmekle başlıyor. Onları bilinçlendirmede kesinlikle sosyal ağlara erişimini yasaklamaktan söz etmiyoruz. Aksi takdirde bu davranış çocuğunuzun daha da sinirlenmesine ve internet erişimine kavuşmak için her yolu denemesine neden olacaktır. Bu nedenle çocuklarınıza güzel bir dille internetin yararlarını ardından zararlarını da anlatarak onları bilinçlendirmeli ve çocuklarınızla daha fazla zaman geçirerek yavaş yavaş internet ortamından uzaklaştırmalısınız.

 

SÜREKLİ GÖZETLEYİN AMA BELLİ ETMEDEN

Çocuklarınız internet ortamındayken onu yalnız bırakmak doğru bir davranış olmayacaktır. Çünkü siz bilmeden o yanlış sitelere girebilir ve görmemesi gereken şeyleri görebilir ya da duyabilir. Bunu engellemek için çocuğunuz internette oyun oynarken ona belli etmeden ve rahatsızlık vermeden gizlice izleyin, neler yaptığını, hangi sitelere girdiğini gözetleyin. Eğer onu korkutacak ya da zarar verecek sitelere giriyorsa hemen tepki vermeden sonrasında karşınıza alıp o sitelerle ilgili ona zarar verecek davranışları anlatın ve onu bilinçlendirin. Eğer bu davranışa devam ediyor ve sizi dinlemiyorsa o sitelere erişimini engelleyerek daha güvenli bir internet kullanmasını sağlayabilirsiniz.

GERÇEK HAYATIN GÜZELLİKLERİNİ FARK ETMESİNİ SAĞLAYIN

Pandemi nedeniyle sürekli evlerde olduğumuz için sadece çocuğumuz değil bizlerde telefonla tüm gün geçiriyoruz. Fakat bu alışkanlık zamanla bağımlılığa döneceği için siz ve çocuğunuzun sağlığı için internet kullanımını azaltmanızda büyük önem var. Eğer siz telefonla oynamayı ne kadar azaltırsanız çocuğunuzda zamanla sizi örnek alacak ve internette dolaşmayı o kadar bırakacaktır. Bunun için boş zamanlarınızı sosyal mecra da değil çocuğunuzla resim çizerek, oyun oynayarak, ona kitap okuyarak ya da okutarak, gelişimine katkı sağlayacak bir etkinlik yaparak, yemek yaptığınızda küçük işleri ona vererek internetten uzaklaştırabilir ve gerçek hayatın güzelliğini onlara anlatabilirsiniz.

 

DİJİTALİN SAHTE OLDUĞUNU ANLATIN

Çocuklarınız internette çok zaman geçirdiğinde orada belli arkadaşlar edinebilir ve sanal aleme daha da bağlanabilir. Bunun sonucunda kötü insanlarla tanışma, kendinden yaşça büyük kişilerle konuşma durumuna da gelme ihtimali var. Kısacası çocuğunuz internette dolaştığı her an tehlikeye karşı karşıya. Bunu engellemek için o insanların aslında gerçek olmadığını ve onlara arar verebileceğiniz anlatın az da olsa bu durumdan korkmalarını sağlayın ve onları bu kötü ortamdan en yakın zamanda kurtarmaya çalışın.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın