Bayramda Sağlıklı Beslenme

Eski bayramları aratacak bir bayrama hazırlanıyoruz… Aile ziyaret olmadan, keyifli muhabbetler olmadan, sevdiklerimizden uzak, herkese mesafeli olarak geçireceğimiz bu bayram içimiz biraz buruk. Özellikle bayramda misafirlere hazırladığımız o eşsiz sofralar da bu sene en özlediklerimizden olacak. Bayramda sağlıklı beslenmede bir o kadar önemli. Sizler için bayramda sağlıklı beslenme tüyoları…

 

BAYRAMDA BESLENMEMİZE DİKKAT ETMELİYİZ

Ramazanda gün boyunca aç kaldığımız için bayram sonrasında tükettiğimiz her şeyden hızlıca kilo alabiliyoruz. Fazla kilo almak istemiyorsanız bu bayram beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bayramdan sonraki süreci toparlanma süreci olarak düşünmelisiniz.

 

RAMAZAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME TÜYOLARI

  • Bayramın birinci gününde hafif bir kahvaltıyla başlamak çok önemli. Ramazan boyunca sadece gece ve akşam yemek yediğimiz düzeni bırakmalı düzenli öğün aralıklarında yemek yemeli ve yağlı gıdalar ve hamur işlerinden uzak durmalıyız.
  • Bayram itibariyle çok yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durmaya başlayın. Bu gıdalar özellikle diyabeti, insülin direnci veya obezite gibi sağlık sorunları olan kişilerin bayramı hastanede geçirmelerine neden olabilir.
  • Su içmeyi ihmal etmemeli, alışkanlık haline getirmelisiniz.
  • Sağlıklı beslenme için lif bakımından zengin gıdalar tüketmeye çalışın. Lif açısından zengin yiyecekler arasında; koyu yeşil sebzeler, kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur gibi baklagiller ve kepekli tahıllar, sofralarınızdan eksik etmeyin.
  • Bu bayram evlerde olacağız ama bu demek olmuyor ki hareketi bırakalım. Hareket hem içsel hem fiziksel olarak ihtiyacımız. Bu nedenle hareketi ihmal etmemeli ev içerisinde olsak bile her an hareketli olmalıyız.
İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın