Çiçeksiz Düğün Olmaz

Bir gelinin en özel aksesuarı hiç şüphesiz ki gelin buketidir. Gelin adayları dikkat! Peki buketi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

 

Güzel tasarlanmış bir gelin buketi, muhteşem gelinliğinizle bütünleşerek bu özel günde en güzel aksesuarınız olacaktır. Seçeceğiniz buket aynı zamanda sizi de yansıtmalı hatta düğün mekânı ile de tam bir uyum içinde olmalıdır.

 

GELİN BUKETİNİN TARİHİ

Öncelikle gelin buketinin tarihinden bahsedelim. Gelin buketinin tarihi çok eskilere dayanıyor. Gelinin buketi taşıması yıllar geçtikçe gelenek haline gelmiş ve masumiyeti temsil ettiğine inanılmış. Eski Roma ve İskandinav kültüründe gelin adayına şans getirmesi ve kötü ruhlardan korunması için aromalı otlar taşıtırlarmış. Yunan kültüründe ise gelin sarmaşık taşırdı. Sarmaşığın evliliğin uzun ömürlü olmasında önemli bir rolü olduğuna inanılırdı. Günümüzde Avusturyalı gelinler yaşamı sembolize ettiğine inanılan çiçekler ile taçlandırılıyor. Eski İngiltere geleneğinde ise gelinler lavanta veya güzel kokulu başka çiçekler taşırlardı. Günümüz Hindistan’ında ise gelin ve damada kardeşleri tarafından çiçek atılıyor. Nedeni ise iyi niyet ve dileklerini onların üzerinde bırakmak…

 

BUKETİNİZ NASIL OLSUN?

Önce buketinizin taze çiçeklerle mi yoksa kuru çiçeklerle mi olacağına karar verin. Tercihinize göre buketinizi yaptırırken; hangi çiçeği daha çok seviyorsanız çiçekçinize onu yaptırın. Hatta düğün mekânı ile buketinizin uyumlu olması, düğününüzde tam bir bütünlük sağlayacaktır. Daha sonra sevdiğiniz çiçekler arasından mevsime uygun ve dayanıklı olanlarını araştırın. Buketim daha gösterişli olsun diyenler için farklı stiller de mevcut. Çiçeklerinizin arasına yerleştirebileceğiniz inci kolye ile buketinizi sarabilir, buketinize taşlarla gelin ve damadın baş harflerini yazabilir hatta buketin içine Swarovski taşlar bile yerleştirebilirsiniz, tercih sizin… Gelelim çiçeklerin renkleri ve anlamlarına…

 

BEYAZ: Beyaz renk her zaman saflığı, masumiyeti ve güzelliği temsil eder. Taşıyana pozitif duygu yüklediğine inanılır ve evliliğin rengidir. Bu nedenle beyaz çiçeğiniz, sizdeki pozitif havayı tüm misafirlerinize de yansıtmanızı sağlayacaktır.

 

YEŞİL: Elbette doğanın, huzurun, umudun, ilkbaharın ve gençliğin simgesidir. Beyaz çiçeğinizi tek kullanmak istemiyorsanız; arasına katacağınız birkaç yeşillik, huzuru elinizde taşımanıza yardımcı olacaktır.

 

PEMBE: Gönlüm sende dedirtecek kadar mutluluğu pekiştirecek bir renk. Çekiciliği, zarafeti ve güzelliği de sembolize ediyor. Sade, pembe güllerin içine dilerseniz beyaz gül de ilave edebilirsiniz.

 

KIRMIZI: Sert, hakim, ateş, güneşin batışı ve gücü temsil eden dominant bir renktir kırmızı. Sade, kırmızı buketler çok tercih edilmez. Ancak kırmızı güllerin yanına beyaz ve farklı tonda birkaç pembe gülle, kırmızının etkisini hafifletebilirsiniz.

 

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan