Çilek ve Bilinmeyen Şifaları

Yaz denince akla gelen ilk meyvelerden biri olan çileğin bilinmeyen şifalarına hep beraber bakalım…

 

KANSERE KARŞI KORUYOR

Yaz mevsiminin en sevileninin olması yanında sağlığa faydaları da saymakla bitmiyor. Yapılan çalışmalara göre, çilek tüketildiğinde antioksidan etkisi gösteriyor ve böylelikle kansere karşı koruyor. Bununla beraber var olan  kanser hücrelerinin büyümesini önleyerek kansere karşı vücudu koruyor.

– ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUYOR

Özellikle yazın fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteriz. İşte bu çilekle mümkün! Porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketirseniz kilo kontrolünüzü dengede tutar ve dengeli beslenmeyle birlikte zamanla zayıflamanıza yardımcı oluyor.

 

– KALP DAMAR HASTALIKLARINI ÖNLÜYOR

Uzman görüşlerine göre, çileğin içerisindeki fenolik bileşikler,  besin ögeleri ve antioksidanlar kalp damar hastalıklarını önlüyor.

 

 – ENFEKSİYONLARA KARŞI KORUYOR

Çilek içerisinde bulunan polifenoller ile bir çok enfeksiyonel hastalıkların önüne geçmesini ve oluşan sorunlarında yok olmasını sağlıyor. Enfeksiyonların yanı sıra, bağışıklığı güçlendirerek oluşabilecek hastalıkları önlüyor.

 

 – DİYABET GELİŞİMİNİ ÖNLER

Çileğin bir başka şifası ise, şeker sindirimini yavaşlatarak diyabeti önlüyor. Böylelikle kan şekerini dengede tutarak diyabetin oluşumunu önlüyor.

 

 

 

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın