Cilt Lekelerini Önleyen Kuru Dut Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Cilt lekelerini gideren bir maske yok aslında. Önemli olan lekeler oluşmadan tedbirimizi almamız. Ve tedbirimizi en iyi almanın yolu mevsimine göre dut ağacını kullanmak. Dutu kullanmak, kurusunu kullanmak, hiç bir şey bulamazsak ipek kullanmak.

Dut ağacı yaprağında arbutin denilen bir madde vardır. Ve bu madde en iyi leke açıcı ve önleyici olarak bilinen, özellikle birçok kremde, leke önleyici kremlerde bulunan bir maddedir. Bizde bunu doğal yoldan kullanarak ciltte çok iyi sonuçlar elde edebiliriz. Özellikle mevsim geçişlerinde lekelenmeler daha fazla olmakta veya radyasyona çok fazla maruz kalan kişilerde, ultraviyole ışınlara çok fazla maruz kalan kişilerde, hamile kadınlarda lekelenme riski daha çok olmaktadır.

Tabi ki doğa bize çok büyük güzellikler sunuyor. Önemli olan bu güzellikleri görüp, kullanmak ve işleyebilmek. Gıda olarak büyük bir keyifle yemekteyiz fakat cildimiz için kullanmak pek aklımıza gelmiyor.

Bu kürü uyguladığımız zaman lekelenmenin hiçbir şekilde ilerlemediği ve önüne bir set çektiğini göreceğiz. Tarifi kolay bir maske. Herkesin uygulaması en azından bir sefer deneyimlemesi faydalı olacaktır.

Cilt Lekelerini Önleyen Kuru Dut Maskesi İçin Malzemeler:

  • 1 avuç kuru dut
  • 1 su bardağı kefir
  • Nişasta
  • Yasemin yağı

Cilt Lekeleri Önleyici Maske Hazırlanışı:

Önceden yıkayıp kuruttuğumuz 1 avuç kuru dutumuzu öğütücünün içerisine koyuyoruz. Üzerine kahve fincanı kadar kefirimizi ilave ederek blenderda iyice öğütüyoruz. Kıvama geldikten sonra 1-1,5 tatlı kaşığı nişastamızı ve 4-5 damla yasemin yağımızı ( yasemin yağı olması şart değil farklı bir esans da olabilir ) ilave ediyoruz. İyice karıştırıyoruz. Kek kıvamından biraz daha yoğun kıvama geldikten sonra maskemiz hazır.

Cilt Lekeleri Önleyici Kuru Dut Maskesi Kullanımı:

Temiz cildimize, mümkünse peeling yapılmış cilde uygulanırsa etkisini daha iyi göstermektedir. Neden özellikle peeling sonrası maskeyi uygulayın diyoruz, cildimizde oluşmuş olan ölü hücre tabakasını cildimizden attığımız zaman alt zemin maske uygulamaya hazır hale geliyor. Kuru dut maskesi içerisinde ki etkin maddelerin daha iyi emilimini sağlıyor. Cildimizi ölü hücre tabakasından arındırdığımız zaman bu maskeyi haftada 2-3 kere uygulayabiliriz. Bu maske ile cildimiz pürüzsüz ve ışıl ışıl olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cilt Lekeleri İçin Yapılması Gerekenler

Pürüzsüz ve Lekesiz Bir Cilt İçin Öneriler

Cilt Lekeleri Tedavisi

Yüzdeki Lekeler Nasıl Gider?

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.