Çocuklarda Hangi Spor, Hangi Yaşta Yapılmalı?

Çocuklarınız hayata adım atarken daha güçlü ve enerji dolu olsun diyerek spora başlatanlardansanız bu yazımız sizler için… Peki, çocuklarınız hangi yaşta hangi sporu yapmalı? İşte cevabı…

 

SPORA BAŞLARKEN ÇOCUKLARINIZIN ÖNCE KEYİF ALMASINI SAĞLAMALISINIZ

Spor zorlu ve sabır gerektiren bir süreç… Bu süreç içerisinde çocuklarınız sporun zorluklarından çok eğlenceli taraflarını görürse sporu devamlı ve eğlenerek yapacaktır. Bu nedenle çocuklarınıza sporu mecburiyet olarak değil oyun gibi göstererek onları spor yapmaya daha hızlı teşvik edebilirsiniz. Spor, çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için çok önemli rol oynuyor.

 

5 YAŞ ALTINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN

Beş yaşın altında çocuklarınız var ise, bilirsiniz ki onlardan enerji dolusu yoktur… Etrafındaki her şeyi oyun olarak görmeyi ve gün boyunca koşarak zıplamayı kısacası hareketi çok severler. Bu yaş grubundaki çocuklara uzmanlar jimnastik, yüzme, bisiklet kullanma gibi spor aktiviteleri yapmayı öneriyor.

 

5-12 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN

Bu yaş grubunda ise spor seçiminde vücut yapısı ve karakterine uygun bir spor seçmesi çok önemli. Çocuğunuzu çok zorlayan, ya da sevmeyeceği bir dalda spora başlatırsanız çocuklarınız sporu zorunluluk olarak görecek ve bir süre sonra yapmamaya başlayacaktır. Bu nedenle bu yaş grubundaki çocukların düşünceleri ve yapmak istedikleri de çok önemli. Hangi spor dalını seviyorsa ona yönelmeli ve kendini zorlamadan yapmalıdır. Okul çağındaki çocukların gelişimi için voleybol, basketbol ve futbol gibi takım sporları son derece uygun olur. Daha içe dönük ve takım sporlarından hoşlanmayan çocuklar için ise, atletizm, tenis, dövüş sporları, golf, at binme ve gibi bireysel spor dallarını tercih edebilirler.

 

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan