Facebook Sizi İzlemeye Almış Olabilir

Facebook çalışanlarını tehdit eden kişileri izliyor.

Dünyanın farklı ülkelerindeki ofislerinde çalışanlarını tehtid eden kişileri Facebook potansiyel saldırgan olma ihtimaline karşı izliyor.

ABD merkezli CBNC TV kanalı tarafından yapılan habere göre, Facebook’un kendi çalışanlarını tehtid eden potansiyel saldırganları 2008 yılından beri izlediği belirtildi.

Facebook tarafından yapılan kısaca ‘‘BOLO’’, ‘‘be on lookoud’’ adlandırılan yazılım ile söz konusu kişileri izlerken, listenin her hafta güncellendiği belirtiliyor.

Facebook fiziksel güvenlik grubunun CNBC’ye yaptıkları açıklamaya göre, izlenen kişi listesinin 2008 yılından beri hayata geçirildiği ve şimdiye kadar 4 çalışanı dahil yüzlerce kişinin takip listesinde olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre, listeye yeni bir kişi eklendiğinden BOLO bunu güvenlik personeline bildiriyor ve bu kişinin fotoğraf, yaşadığı adres ve kişinin neden listeye eklendiği ile alakalı özet bilgi yazılım tarafından rapora ekleniyor.

Türüne Göre İzleme

Listeye eklenen kişinin tehtid türüne göre Facebook güvenlik ekibi önlem alabiliyor, gerekli görüldüğünde güvenlik birimleri haberdar edilebiliyor. Facebook bilgi güvenlik ekibi listeye eklenen kişiyi düzenli şekilde izleyerek ilgili güvenlik birimlerini bilgilendirebiliyor.

Facebook güvenlik ekibi çalışanlarının listeye eklenen kişilerin hangi neden ve koşullarla listeye eklendiği hakkında bir standart olmadığını olaya göre değişe bileceğini belirtiyor.

Bununla birlikte Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından paylaşılan içeriklere yapılan tehtid yorumları veya ofis çalışanlarına yönelik telsizlerde bulunan kişiler izleme altına alınıyor.

Ayrıca Facebook güvenlik ekipleri, sadece küfür eden kişilerin bile izleme altına alına bileceğini belirtiliyor.

3 milyara yakın kullanıcısı olan Facebook’un bu şekilde izlediği kişinin 0,01 olduğu düşünülse en az 300 bin kişiyi izlediği tahmin ediliyor.

Listede bulunan kişilerin tamamı izlendiğini bilmiyor

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

1 Yorum
  1. Facebook’tan her şey beklenir valla. Milleti potansiyel suçlu olarak fişliyor ama kendileri asıl potansiyel suçlu

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.