Genç ve Güzel Bakışlara Nasıl Sahip Olabiliriz?

Gözler ve göz çevresi, yüzün en önemli 1/3 bölümünü oluşturuyor. O nedenle, gözler ve göz çevresinin genç ve çekici görünümü, estetik açıdan çok önemli…

Göz çevresini gençleştirmek için pek çok işlem uyguluyoruz. Bu işlemlerden başlıcaları göz kapağı estetik ameliyatı (blefaroplasti), badem göz ameliyatı ve kaş kaldırma ameliyatı…

 

Üst göz kapağı estetik ameliyatı (üst blefaroplasti) nedir?

Üst göz kapağı cildi yaşlandıkça gevşiyor, üst göz kapağının buruna yakın olan bölgelerinde daha belirgin olan torbalanmalar oluşuyor.

Üst blefaroplasti ameliyatında, üst göz kapağı katlantısından bir kesi yapılarak gevşek deri ve torbalanmış yağlar çıkarılıyor. Ameliyattan sonra şişlikler bir hafta içinde geçerken, morluklar birkaç hafta sürebiliyor. Morluklar için morluk giderici krem ve kapatıcı kullanılabiliyor.

Üst blefaroplasti ameliyatı çok başarılı estetik sonuç veren bir işlem…

 

Alt göz kapağı estetik ameliyatı (alt blefaroplasti) nedir?

Alt göz kapağındaki yağları geride tutan zar yaşla birlikte gevşiyor ve yağlar öne doğru geliyor. Öne doğru gelen yağlar, “göz altı torbası” dediğimiz görünümü oluşturuyor. Ayrıca yaşlanmayla birlikte ciltte de gevşeklik oluşuyor.

Alt göz kapağı estetik ameliyatında bu yağ torbaları alınıyor. Alt blefaroplasti, lokal veya genel anestezi ile yapılabiliyor.

Alt blefaroplasti sonrası şişlik ve morarma, üst kapak ameliyatlarından biraz daha fazla oluyor ve birkaç hafta sürebiliyor. Etetik sonuç ise çok yüz güldürücü oluyor.

 

Badem göz ameliyatı nedir?

“Badem göz” ameliyatı, kedi gözü (cat eyes), tilki gözü (fox eyes), güzel göz (bella eyes) gibi pek çok farklı isimle de anılıyor.

Badem göz, genç ve güzel olduğu kabul edilen göz şekli… Yaşlanmayla birlikte göz çevresindeki dokuların gevşemesiyle aşağı düşük göz görünümü oluşuyor. Aşağı düşük göz şekli, gençlerde de yapısal bir özellik olarak görülebiliyor. Aşağı düşük göz ise; estetik olarak tercih edilmeyen, kişiye yaşlı ve yorgun bir ifade veren göz şekli…

 

Badem göz ameliyatı; göz çevresinde küçük bir cilt kesisi ile gerçekleştirilebildiği gibi, endoskop yardımıyla saçların arasından yapılan kesiyle de gerçekleştirilebiliyor. Endoskopik yöntemde, kesi saçların arasında kalıyor ve göz kapağında bir iz oluşmuyor.

Badem göz ameliyatı sonrası şişlikler yaklaşık bir hafta içinde geçiyor, morarma ise birkaç haftada kayboluyor. İşlem, lokal veya genel anestezi ile yapılabiliyor. Lokal anestezide sadece göz çevresi iğne ile uyuşturuluyor ve koldan sakinleştirici ilaç (sedasyon) veriliyor. Genel anestezide ise hasta tamamen uyuyor.

Badem göz ameliyatıyla birlikte çoğu kez şakak germe veya kaş ucu kaldırma ameliyatları da aynı seansta uygulanıyor.

Şakak germe veya kaş ucu kaldırma ameliyatı nedir?

Şakak germe veya kaş ucu kaldırma ameliyatı, kaşın dış ucunu yukarı kaldıran ve şakak bölgesindeki gevşemeyi ortadan kaldıran bir ameliyat…

Kaş ucunu kaldırmak için çeşitli yerlerden kesi yapılabiliyor: Kaşın üst dış kısmından veya saçın hemen önünden kesi yapılabildiği gibi, endoskopik yöntemle saçların arasından yapılan kesi ile de ameliyat gerçekleştirilebiliyor. Ameliyat endoskopik yöntemle yapıldığında, kesi izi saçların arasında gizlenmiş oluyor.

Ameliyat, lokal veya genel anestezi ile yapılabiliyor. Şişlikler 1 hafta içinde geçiyor ve birkaç hafta sürebilen morluklar görülebiliyor.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın