Güneş Sizi Korkutmasın!

Güneşin tepeden bize sıcak sıcak baktığı günleri kış aylarında o kadar çok beklemiştik ki…  Ve beklediğimiz o sıcacık yaz ayları geldi çattı. Kış aylarında yapılan tatil planları, önceden yapılan rezervasyonlar, çocukluysak çocuklara uygun otel seçimleri ve tabii ki  bebek ve çocukları güzelim güneşin faydalı olduğu kadar “Zararlı ışınlarından nasıl koruruz?” sorusu altında alınmaya çalışan önlemler…

 

Evet, güneş bebek ve çocuklar için çok faydalı. Hatta yaz aylarında alınan D vitaminin yüzde 70’e yakını güneşten sağlanıyor. O yüzden bebek ve çocukları güneşe çıkarmak şart. Ancak bu faydalı ışınların fazlası ve belirli saatlerde olanı tehlikeye yol açıyor. Peki çocuklarımızı güneşten tehlikesiz bir biçimde nasıl faydalanabilir?

 

Çocukları, özellikle de bebekleri yaz mevsiminde on birden öğlen dörde kadar güneşe çıkarmamalısınız. Çünkü bu saatlerde güneş ışınları çok dik geliyor.

 

Bebeklerin teni çok hassas olduğundan kıyafetsiz ve başına şapka takmadan asla güneşe çıkarmamak gerekiyor.

 

Bebekleri güneş altında asla uyutmayın. Eğer uyku saatleriyse bebek arabasında şemsiyesi ya da güneşliği kapalı bir şekilde uyutabilirsiniz.

 

Mümkün olduğu kadar gölgelik ve ağaçlık yerlerde bulunmalısınız. Çünkü güneş ışığı bebeklerin tenine nasıl hemen etki ediyorsa gözlerine de aynı etkiyi gösteriyor.

 

Güneşe çıkmadan yirmi dakika önce çocuklar ve bebeklere güneş koruma kremi sürülmesi şart! Gün içerisinde krem sürmeyi tekrar etmeniz faydalı olacaktır.

 

Birçok bebek bakım markasının çocuklar için koruma faktörlü kremleri var. Bebekler ve çocuklar için bu yüksek koruma faktörlü kremleri tercih etmelisiniz.

 

Bir anne olarak geçen yaz bu noktaların hepsini uygulamış bulunuyorum. Dikkat edildiği zaman bebekler ve çocuklar güneşin güzelliklerinden yararlanabiliyor, biz ebeveynler de rahat bir tatil geçirmiş oluyoruz.

 

 

 

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın