Amerikan Western’lerinin Duayen Aktörü John Wayne 

Romantik, Aşk, Western filmlerinin efsane aktörü John Wayne 1907 yılında Amerika’nın Winterset Kasabasında dünyaya gelmiştir. Babası Amerikalı annesi İrlanda asıllı bir aileye mensuptur. Amerikan sinemasının renkli aktörü John Wayne “The Alamo” filmiyle tanınmış peş peşe çektiği filmlerle ününü zirveye taşımıştır. Wayne’in çocukluk ve gençlik yılları fakirlik içerisinde geçmiş olmakla okulunda başarılı bir öğrencilik hayatı geçirerek mezun olmuştur. Boyunun uzun olması nedeniyle okuduğu lisenin yıldız futbolcularından biri olduğu fark edilerek takıma alınmıştır.

john wayne

İlerleyen zamanda Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne kaydını yaptırmış ve yüksek öğrenimine devam etmiştir. Bir yandan okuyan diğer yandan para kazanmak için hayatla mücadele veren John Wayne mahallî film stüdyolarında iş arayarak burada iş bularak çalışma hayatına adım atmıştır. Yeteneğini fark eden stüdyo yönetmenleri Wayne’a küçük ölçekli roller vererek çizgi roman kahramanı “Tom Miks” filminde oynama fırsatı tanımıştır. Wayne film yönetmeni ve yapımcı John Ford’la tanışma imkânı elde ederek çekilen rollerde oynama imkânına sahip olan aktörlerden biridir. Bu ikili çektiği ve oynadığı filmlerde muhteşem projelere imza atarak kalite derecesi yüksek filmlerle ön plana çıkmıştır.

Western filmlerindeki başarısının altında yatan sebeplerden birisi John Ford’la olan çalışmalarıdır. Zira Ford bu konuda engin bilgi ve deneyime sahip dehalardan biridir. John Wayne’ın bu alanda çektiği ilk film “The Big Trail” kendisini beyaz perdede tanıtan yapımlardan biridir. John Wayne sinemaya başladığı 1928’li yıllardan itibaren 40 yıllık sanat yaşamında pek çok filmde başrol oynamış sinemaya kendini kanıtlamıştır. 1939 yılında oynadığı “Stagecoach” filminde gösterdiği üstün başarı John Wayne’ı starlar arasına girme şansını yakalamıştır.

john wayne gençlik yılları

John Wayne’ın John Ford’la birlikte sürdürdüğü 1962 yapımlarından birisi de “Kahramanın Sonu” adlı film olmuş, bu filmde Lee Van Cliff ve James Stevart ile birlikte rol almıştır. John Wayne’ı zirveye taşıyan filmlerden biri de 1969 yılında çekilen “İz Peşinde” adlı macera filmidir. Wayne bu filmle üstün rol kabiliyeti sayesinde ‘Akademi Ödülleri En İyi Erkek Ödülü’ nü kazanarak kariyerine bir başarı daha eklemiştir. Oyunculuk yeteneğinin yanında iyi bir yönetmen olan John Wayne  “Alamo” filmiyle aktör/yönetmen statüsünde yer edinen kişilerden olmuş, bu filmle ‘En iyi Film Adayı’ seçilmiştir. Wayne 1964 yılında akciğer kanserine yakalanmıştır. Doktorlar ve tıp otoriteleri tarafından yapılan ameliyat neticesi sol akciğerinin tamamı alınarak sağlığına çok dikkat etmesi gerektiği vurgulanmıştır. Ancak buna dikkat göstermeyen Wayne 1979 yılında mide kanserinden hayata gözlerini yummuştur.

72 yıllık yaşamının büyük kısmını sinemaya adayan John Wayne’ın sinema tarihine geçen filmlerinden bazıları şunlardır; “Çöl Aslanı/1956”, “Silahşör/1976”, “Mak Lintok-Altın Adam/1963”, “Genç Kovboylar/1972”, “Eldorado/1966”, “Kahramanlar Şehri/1959”, “Apaçi Kalesi/1948”, “Alamo Kalesi/1960”, “Harp Vagonu/1967”, “En Uzun Gün/1962”, “Batının Devleri/1969”, “Kahraman Süvariler/1959”, “Alaska Fedaileri/1960”, “Batık Gemi/1948”, “Kötü Evlat/1965”, “Çöller Kasırgası/1953”, “Sarı Kurdeleli Kız”.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın