Bebeklere Ne Tür Oyuncaklar Seçilmeli?

Oyun yeni doğan bebekler için öğrenme biçimlerinden biridir. Çocuk hayal kurduğu gücünün ve yaratıcılığının temellerini oyuncak ve oyunla atmaktadır. Bu durum karşısında tüm anne ve babalar oyuncak seçimlerinde şirinliğe, çocuğu eğlendirmesine oyuncaklarının güvenli ve sağlıklı olmasına onların gelişim süreçleri içinde gelişimine katkıda bulunmasına gereken özeni göstermelidir.

Yeni doğan bebekler yüzüne 20 santim mesafede bulunan bir objeyi çok kısa aralıklarla takip etmektedir. Bebek kısa sürelerde baktığı noktaya odaklanır. Özellikle anne sesini iyi tanır.

Yeni doğan bebeklere alınacak ilk oyuncaklar arasında renkli yumuşak fazla detay içermeyen çıngıraklar, şekil ve ışık yansıtıcıları el oyuncakları almak en doğru seçimlerden biridir. Üçüncü ayına girmiş olan bebekler sesli ve renkli oyuncaklara ilgi gösterir.

Yansıtıcılı oyuncaklar, kavrayabileceği tarzda dişlikler, yumuşak bebişler, üç boyutlu renkli kitaplar bebeklerin ilgisini çekmektedir.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın