Dar Alanlarda Geniş Algısı Uyandırmak İsteyenlere Çözümler

Küçük evlerimizi, minik odalarımızı ne kadar sevsek de, böylesi küçük alanlarda darlıktan dolayı bazen can sıkıcı anların yaşanılması da kaçınılmaz olabilir. Özellikle bekârlar için biçilmiş kaftan olan 0+1, 1+1 gibi mekânların en güzel özelliği çarçabuk derlenip toparlanabilmesi olmakta örneğin. Fakat dar salonlara sahip olan,  birden fazla çocuklu ve düşük metrekarelere 2+1 gibi meskenlerde oturan aileler kimi zaman evlerinin yetersizliğinden  şikâyetçi olabilmekte.

Bu gibi durumlarda yapılabilecekleri özetlememiz gerekirse, size önerebileceğimiz önerilerin başında  mutlaka sık sık evinizi elden geçirerek fazlalıklarınızı kapı dışarı etmek olacaktır. Evinizin bodrum katında yüklük gibi temiz bir bölme bulunuyorsa da şayet, fazlalıkları güzelce kutulayıp folyo yardımıyla  streçleyerek bu bölmelere kaldırabilirsiniz. Ek olarak şayet evlerinizde kapı arkasında ya da “ölü” bölge diye nitelendirebileceğimiz kullanım dışı ya da az kullanılan noktalara da mutlaka imkân bulduğunuz ölçüde yüklük yaptırmanızı öneririz. Yine koridor, antre gibi kapı üzerinde kalan bölmelere de asılan yüklük dolaplarından yaptırabilirsiniz.

Bunun dışında evinizi geniş göstermek istiyorsanız ve iş – güç yaparken de sürekli ayağınızın altına bir şeyler takılmasını istemiyorsanız da, eşyalarınızı, süs objelerinizi ve ev aksesuarlarınızı minimum düzeyde tutmalısınız. Yanı sıra evlerinizin algı olarak geniş ve ferah görünmesini arzuluyorsanız da şayet,  desensiz duvar zeminleri (desensiz boya ve duvar kâğıdı ), desensiz perdeler, koltuk takımları ve halılardan öneririz.  Yanı sıra duvar, perde, mobilya ve halıda pudra tonlarından uçuk pembeler, ekrular, kemik tonları, kırık beyazların yanı sıra vizon renkleri, su yeşilleri ve açık sarılar aydınlık ya da  genişlik konusunda oldukça işinize yarayacaktır. Ek olarak eşyalarınızı saçmak yerine belirli blok grupları halinde kullanırsanız ortamınızda daha çok kullanım alanı görünür. Örneğin blok haldeki ufak “L” koltuklar, blok mini köşeye konuşlanmış yemek bankoları ya da köşe büfeleri bu konuda ideal. Dediğimiz gibi aksesuar konusunda aplikler, abajurlar, minik çerçeveler yerine yüksek aydınlatmalar (örneğin sarkıt lambalar, gizli aydınlatmalar) ve net tek bir duvara orta büyüklükteki tekli resim çerçeveleri evleriniz için uygundur.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın