Dazlak Kral Yull Brynner…

Yull Brynner çocukluk yıllarında babasının aileyi terk etmesinden ötürü annesi ve kız kardeşiyle birlikte Çin’e taşınmıştır. Yull Brynner okul hayatını Çin’de bulunan Genç Hıristiyan Erkekler Organizasyonuna ait bir okulda öğrenim görerek tamamlamıştır. Okul yıllarından gençlik yıllarına gelindiğinde Brynner ailesiyle birlikte Paris’e giderek buraya yerleşmiştir. Aktör geçimini sağlamak amacıyla Paris’teki gece kulüpleri ve barlarda gitar çalarak Çingene şarkıları seslendirmiştir. Bu arada bazı sirklerde trapez cambazlığı da yapan Yull Brynner Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’ne yazılmış burada felsefe tarihi tahsili almıştır. Üniversite sonrası tiyatro eğitimi almaya başlayan aktör 2. Dünya Savaşı sırasında Fransa’daki radyolarda spiker ve radyo yorumcusu olarak çalışmıştır. 1941 yılında Michael Çehov’un tiyatro grubuyla birlikte Amerika’ya gitmiştir. Brynner Amerika’da 20’li yaşlarda oyunculuk ve modelliğe başlamış, 1946 yılında Broadway’de sahneye çıkarak burada oyunculuk yapmıştır. Saçlarını usturaya vurduran aktör dazlak kafası ve çekik gözleriyle en çok ilgi çeken tiplerden biri olmuştur.

 

yull brynner

Seneler içerisinde oyunculuk yeteneğini sinema sektörüne kanıtlayan Yull Brynner, çevirdiği filmlerdeki oyuncu tiplemeleriyle unutulmayan bir oyuncu haline gelmiş ve şöhret basamaklarını hızla tırmanan aktörlerden biri olmuştur. Oyuncu dört kez evlenmiş, ilk eşi sinema oyuncusu Virginia Gilmore ile 16 yıl evli kaldıktan sonra bu evliliğe son vermiştir. İkinci evliliğindeki eşi de yine sinema oyuncusu olan Doris Kleiner adlı aktristir. Bu evliliği ise 7 yıl sürdürmüş ve ayrılmıştır. Brynner’ın en uzun süren evliliği üçüncü eşiyle yapmış olduğu izdivaçtır. Bu evlilik 10 yıl sürmüş, üçüncü eşi Jacqueline de Croisset’ten iki kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Dördüncü evliliğini Kathy Lee ile gerçekleştiren Yull Brynner yaşamının sonuna kadar bu eşi ile hayatını sürdürmüştür. Aktör aşırı derecede sigara tükettiğinden dolayı 1985 yılında akciğer kanserine yakalanarak tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

Amerikan sinemasının ve beyaz perdenin ustalarından biri olan Yull Brynner pek çok filmde oynadığı usta rol kabiliyetiyle hayranlarının vazgeçilmezi arasına girmiştir. Yull Brynner’in yönettiği ve çevirdiği filmlerden bazıları;

1960 yapımı olan Deborrah Kerr, Rita Moreno, Martin Benson ve Rex Thompson’la çevirdiği “Kral ve Ben”, Brynner’ın 1960 yapımlardan biri olan Steve MqQueen, Charles Bronson, Eli Wallach ve James Coburn ile çevirdiği western tarzının en iyi filmlerinden biri olan “Yedi Silahşörler”dir.  Yull Brynner 1956 yılında çekilen ve sinema şaheseri olarak adlandırılan “On Emir” filminde Chartlon Heston, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo ile birlikte bu yapımda yer almıştır. 1973 yılı Brynner için başarılı geçen bir yıl olmuştur. Western tarzı olarak çekilen “Batı Dünyası” adlı filmde başrol alarak Richard Benjamin, James Brolin, Majel Barrett, Anne Randall isimli starlarla bu yapımı başarıyla bitirmiştir. Yull Brynner’ı en çok hatırlatan filmlerden birisi de 1970 yapımı aksiyon-macera tarzında olan “Elveda Sabata” projesinde olan başarısıdır. Brynner bu filmde zamanın aktör ve aktrisleri olan Ignazio Spalla, Dean Reed, Salvatore Borghese, Franco Fantasia ile rol almıştır. Brynner’ın hatırda kalan filmlerinden biri olan “Dünyanın Ucundaki Fener” isimli yapımdır. Bu filmde başrolleri Kirk Douglas, Samantha Eggar, Fernando Rey, Jean-Claude Drouot ile paylaştığı aksiyon-macera türündeki yapımdır. Bu tür filmlerin yanı sıra tarihi filmlerde de yer alan ünlü aktör 1962 yılında çevirdiği ”Taras Bulba” adındaki Tony Curtis, Christine Kaufhmann, Sam Wanamaker, Brad Dexter’le çevirdiği filmdir.

Brynner’ın drama-aksiyon filmlerindeki en büyük başarısı 1963 yapımı filmlerden biri olan “Güneşin Kralları” çalışmasıyla olmuş Brad Dexter, George Chakiris, Shirley Anne Field, Richard Basehart isimli sanatçılarla bu çalışmasını tamamlamıştır. Yull Brynner stil ve tarz ayırt etmeksizin her türlü filmde başarıyla oynayan bir aktör olarak bilinmektedir. Bunun en somut ispatını ise 1959 yapımı romantik-drama türündeki filmlerden biri olan “Maceralar Yolunda” ile kanıtlamış başrollerini Deborah Kerr, Jason Robards, Ron Howard, E. G Marshall ile paylaşmıştır. Yull Brynner psikolojik-gerilim filmlerinin çok usta aktörlerinden biridir. 1973 yılının bu daldaki en başarılı yapımlarından biri olan “Yılan”da yer alan Brynner filmin başrollerini Henry Fonda, Virna Lisi, Philippe Noiret, Dirk Bogarde ile paylaşmıştır.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın