“Kibarlık Budalası” nde

17.Yüzyılın Fransa’sında saf, cahil ve çok zengin biri olan Mösyö Jourdain’in tek bir amacı bulunmaktadır. Asilzade olabilmek.. Bunu gerçekleştirebilmek için bütün her şeyi göze alarak anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız masraflı her çabayı gösterir. Çok gülünç durumlara düşer inanlara alay konusu olur. Başından geçenler karşısında yılmayan tavrından asla vazgeçmez. Tek hedefi soylular sınıfına girebilmektir. Soyluluk unvanı aldıktan sonra soylu bir markizle evlenmeyi amaçlamakta ve kızını da mutlaka bir soyluyla evlendirmek istemektedir. Oysa kızı başka bir gence âşıktır.

Komedi ağırlıklı bu oyunda Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Haldun Dormen’in yıllar sonra sahnelere döndüğü “Kibarlık Budalası”nın sahne uyarlaması İpek Kadılar tarafından yapıldı. Hakan Altıner tarafından sahneye koyulan oyunun Koreografisi Mikel N. Vidhi, Kostüm Tasarımları Türkan Kafadar, Dekor Tasarımları Gizem Gürsel ve Sedef Kermen, Işık Tasarımları ise Cengiz Özdemir’e ait. Oyundaki rolleri Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Barış Kıralioğlu, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve Işık Selin Kuyumcu paylaşıyor. “Kibarlık Budalası” 28 Eylül 2016 ve 06 Ekim 2016 tarihlerinde Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde perdelerini sanatseverlerine açık tutacak.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın