Kazdağları “İda”da Gezilecek Mekânlar

Kazdağları mitolojik yapının doğal güzelliklerin tartışmasız bütünleştiği yerlerden biri.. Ege’nin beşeriyete sunduğu bu şahane beldede, günlük yaşamda pek karşılaşmadığımız güzelliklerle büyülüyor bizleri. En doğal yer altı ve toprak üstü kaynakları, ciğerleri yakan oksijeni, flora zenginlikleriyle Kazdağları Ege’nin ve Türkiye’nin en zengin hazinelerinden.. Çanakkale’den Balıkesir’e uzanan bu saklı cennetin içinde bulunmak olağanüstü duygulardan biri gibidir. Kazdağları’nda yerleşim buranın hem yerlileri hem de ziyaretçileri açısından önemli bir yer tutmaktadır. Burada 12 köy bulunmaktadır.

 

yeşilyurt köyü

Yeşilyurt Köyü Edremit Körfezi’nin son noktasına doğru, İzmir-Çanakkale karayolunun güzergâhında 3 km. uzaklıkta konumlanmış köylerden biridir. Kazdağları’nın batı kısmında bulunan bu şirin köy gizli bir köşe olmaktan çıkmış, turistik belde halini almıştır. Yeşilyurt’taki orijinal taş evler ve taş sokaklar adeta bir tablo görüntüsü sergiliyor. Bu yapıların haricinde yeni inşa edilen pek çok pansiyon ve butik tarzda oteller yer alıyor. Adatepe Köyü Ayvacık ilçesine bağlı, zamanın taş evleri ve tarihsel dokusunu muhafaza eden çok eski ve şipşirin bir köydür. Sıkça yetişmiş zeytin ağaçlarıyla sokakların gölgelediği bu zenginlikler altında dinlenip ve soluk almak, köyün meydanında dev çınarın altında buz gibi ayran yudumlamak, Kazdağları’nın muhteşem atmosferini burada yaşamak ayrıcalıktır. Adatepe’ye komşuluk eden ve hemen yanında bulunan Zeus Altarı körfezi ayaklar altına seren ender seyir noktalardan birisi…

nusratlı

Nusratlı Köyü Ayvacık ilçesinin diğer güzel köylerinden biri olma özelliğini taşıyor. Kazdağları’nın güney kısmına bakan yamaçta konumlanan köylerden biri. Turistik potansiyeli olmamakla birlikte bilinen beldelerden biridir. Köyde zeytin, zeytinyağı, organik ürünler satan ufak tarzlı işletmeler bulunuyor. Bu işletmelerin yanı sıra 4-5 adet ev pansiyonu tarzında köy ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla çalıştırılan yerler mevcut. Tahtakuşlar Köyü, Edremit merkezine 17 km. mesafede bulunan köylerden biridir. Bu köyün en önemli özelliklerinden biri burada kurulmuş olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’nin buraya ev sahipliği etmesidir. İlk etnografya müzesi olan bu tarihi mekânda Yörük kültürüne ait bazı parçalar ve dağda yetişen bitki örneklerinin gelen ziyaretçilere sunuluyor olması…

mehmet alan köyü

Mehmet Alan Köyü Edremit ilçesinin 200 yıllık geçmişe dayanan çok eski köylerinden. Burası turizm potansiyeli bakımından zengin köylerden biridir. Köyde 3-4adet butik tarzda otel bulunuyor. Mehmet Alan Köyü’nde otelciliğin yanı sıra gelen yerli ve yabancı turistlerin yararlanmaları amacıyla yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla eko turizme hizmet verilmektedir. Zeytinli Köyü Edremit sahil beldesindeki önemli köylerden biridir.. Zeytinli Köyü Kazdağları’nın yamacında konumlanmış olup köy istikametinde bulunan Hasanboğuldu ve Sütüven şelaleleriyle bilinen ünlü bir köydür. Tarihi Afrodit’in yıkandığı “Afrodit Kaplıcası”yla meşhur Küçükçetmi köyü Ayvacık’a 25 km. uzaklık mesafesi olan tarihi beldelerden biri. Ahşap ve taşın birlikte harmanlandığı köy evleriyle burası gerçekten görülmeye muhteşem yerlerden birisidir. Genellikle taşın hakim olduğu Küçükçetmi otantik bir mekân..

güre köyü

Eski Güre Köyü Güre beldesinde bulunuyor. Eski Güre adı verilmesinin nedeni bu köyün terk edilmiş olmasından kaynaklanıyor. Diğer köylerde olduğu gibi evler bu köyde de taş mimariden oluşturulmuş. Birkaç restore edilen evin yanında diğer evlerin hepsi yıkık ve viran durumundadır. Buna rağmen dokusal yapısı itibariyle etkileyici bir havaya sahip. Kıraçoba Köyü’ne gittiğinizde Güre Köyü gibi terk edilmiş bir köy karşılar sizleri. Zamanında köyde yaşayan halk her şeyini toplayıp bu köyü terk edince burada yaşayan sadece 3 hane kalmış.
Göç eden halkın bir kısmı Edremit’te diğer kısmı da Yenice’de ikamet ediyor.  Burası Kazdağları’nın en sessiz köşelerinden biri..  Geçmişi 1500-1600 yıllarına dayanan Beyoba Köyü Edremit’e bağlı köylerden biridir. Dört bir yanı zeytin ağaçlarıyla çevrili olan bu köy turistik açıdan gelişmeyen beldedir. Köy hayatının en tipik örnekleriyle burada karşılaşılır. Ağır bir göçle karşı karşıya kalan Beyoba Köyünün nüfusu oldukça az kalmıştır. Göç edenler Zeytinli’de ikamet etmekte. Arıklı Köyü Ayvacık ilçesinin köylerinden biri.. Kazdağları’nın tüm doğal ve eşsiz güzelliklerini barındıran güzide beldelerden olma özelliğini taşıyor. Bütün bunlara rağmen Arıklı Köyü oldukça bakımsız köylerden biri. Muhtarlık sadece köyün girişinde bir konak yaptırarak köyde bulunan bozuk yapıların yıkılmasına öncülük edilmiştir. Çamlıbel Köyü İda’ nın en gözde köylerinden tarihi özelliği olan beldedir. Köyün özelliklerinden biri buradaki evlerin tahtadan baraka şeklinde yapılmış olmasıdır. Bu sebepten ötürü köyün eski ismi “Taktaköy” olarak anılmıştır.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın