Masal Ve Çocuk

Ama biz şunu biliyoruz ki çocuğun sosyal, kültürel ve ahlaki gelişimi çocuk daha dünyaya gelmeden anne karnında başlar ve doğumdan sonra da devam eder. Çünkü gelişim bir süreç işidir ve bu sürecin aileler tarafından iyi organize edilmesi çocuğu olumlu yönde geliştirecektir.

   Çocuğun gelişiminin olumlu yönde ilerlemesinin en temel faktörü ise çocuk ile vakit geçirmekten geçer. Eğer biz onlarla vakit geçirmez isek, onlar vakit geçirecekleri eylemleri keşfedip hayatlarının en önemli unsuru haline getirebilirler ki günümüzde teknoloji ve internet sayesinde bu çok da zor bir olay değil.

Özellikle küçük yaşlardaki (4-5 yaş) çocuklar ile yapılabilecek en önemli etkinlik, çocuklara anlatılacak olan masallardır ki masalların özellikle ahlak gelişimi açısından çocuklar üzerindeki etkileri çok fazladır. Onlara iyi ile kötünün ne olduğunu ve ikisi arasındaki ayrımı, empati yapmayı, akıl ile güçlülerin yenilebileceğini ( Türk masalındaki Keloğlan karakteri bunun en güzel örneğidir.), adaletin önemini, sabretmenin faydalarını, büyüklere saygı duyulması gerektiğini, kibirlenmenin kötü olduğu gibi ahlaki konuların masallar ile çocukların zihin dünyasında somutlaştırılması, çocukların bu olgu ve kavramları çok daha kolay bir şekilde içselleştirmelerini sağlayacak.

masal-keloğlan

Ayrıca masallarda geçen olağan üstü olaylar çocukların hayal dünyalarını hayli geliştirecek, çocukların farklı mekanlarda farklı zamanlarda seyahat etmelerini sağlayacaktır. Bunun ile birlikte çocuğun hayal ile gerçek arasındaki farkı algılamasını sağlayacaktır. Çocuğa şu mesajı vermiş olacağız ki hayal üstü olan olaylar gerkeç değildir.

Masallar rol model gelişimi açısından da çocukları olumlu yönde etkilemektedir. Çocuklar masallarda duyduğu iyi karakterler ile özdeşleşecek, pöpüler kültürün önplana çıkarttığı ve yücelttiği içi boş, bugün var yarın yok diğebileceğimiz yapmacık karakterlerin taaruzundan da kurtulmuş olacaktır.

Masal sayesinde çocuk ile ebeveynler iyi vakit geçirmiş olacak ve aralarındaki iletişim artacağı için samimi bir ortamin oluşması sağlanmış olacaktır. Diyebiliriz ki küçük yaşlardaki çocuklar zamanlarını geçirmek için farklı arayışlara girmeyecektir.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın