Nil Yalter & Bilge Friedlander Kişisel Sergisi Arter Sanat’ta

Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan “Kayıt Dışı” ve “Sözcükler, Sayılar, Çizgiler” temalarından oluşan kişisel sergiler Beyoğlu Arter Sanat Galerisinde sanatseverlerle buluşuyor. Nil Yalter’in “Kayıt Dışı” isimli kişisel sergisinde sergilenen eserlerinde toplumda kayıt dışı kalmış kişilerin toplumsal kalıplar ve kontrol mekanizmaları karşısında oluşturdukları var olma stratejilerini araştıran çalışmalarda; kolaj, yazı, resim vb. farklı konuları kapsayan eserlerden oluşmakta.. Serginin küratörlüğü Eda Erkmen tarafından yapılıyor.

Bilge Friedlander “Sözcükler, Sayılar, Çizgiler” ana temalı kişisel sergide boyutlar arası geçişler, zaman-mekân algısı, görecelik kavramlarından oluşan eserleriyle 36 yıllık sanat birikimlerini, ölümünden dokuz yıl sonra gerçekleşen kişisel sergisinde sanatseverlerle paylaşıyor. Etkinliğin küratörleri Mira Friedlander ve Işın Önol tarafından gerçekleştiriliyor. Friedlander çalışmalarında “çizgi” ve “kare” objelerinin insan eliyle yarattığı formlardan oluşan çalışmalar yer alıyor. Bilge Friedlander kendisini bir minimalist olarak tanımlasa da eserlerinde kullandığı basit malzemelerle hedeflediği deneysel çabaları laboratuar titizliği ile yansıtan sanatçılardan biridir.

Feminist ve göçmen kökenli olan Nil Yalter sanata başladığı ilk yıllardan bu yana dünyadaki göç konusuna yoğun odaklanan sanatçılardan. Yalter’in eserleri Göçmen kesimindeki işçi takımının yaşamsal mücadelesini etnografik metotlar çerçevesinde videolu röportajlar ve görsellerle tarihsel belge niteliği taşıyan objelerden oluşuyor. Bu çalışmalar doğa-insan, insan-makine, geçmiş-gelecek arasındaki varoluş biçimlerini ifade etmektedir. Yalter’in bazı eserlerinde gelenekselleşen cinsiyet tanımlamaları sorgulanmakta, otoriter sistemler arasında baskıları yadsıma gücü açığa çıkmaktadır.

“Kayıt Dışı” ve “Sözcükler, Sayılar, Çizgiler” temalı sergiler Beyoğlu Arter Sanat Galerisi farklı salonlarında 14 Ekim 2016- 15 Ocak 2017 tarihleri arasında Salı, Perşembe 11.00-19.00, Cuma, Cumartesi, Pazar günleri 12.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.
 
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın