Özgür Avrupa Seyahatleri için “İnterrail Pass”

Özgür seyahat diye adlandırabileceğimiz Interrail da bunlardan bir tanesi.
Interrail; tek bir biletle, her yaştan gezginin göster-geç uygulaması ile Avrupa ülkelerini keşfedebileceği bir bilet türüdür. Avrupa’daki tüm şehirlere tek seferde ulaşılabilmesini sağlayan bir geçiş anahtarı da olduğunu söyleyebileceğimiz bilet için, plan yapmadan, ani kararlarla çıkılacak yolculuklarda en iyi seçenek diyebiliriz. Interrail biletin, “ Esnek kıta bileti” ve “Limitsiz geçerli kıta bileti” olmak üzere 2 çeşidi bulunuyor ve seyahat acenteleri tarafından sağlanıyor.

Esnek kıta bileti; Kullanım süresi bakımından sınırlı ancak geçerli olduğu ülke sayısında esnek olan Interrail biletidir. Kullanımı, bilet alınırken belirtilen zamandan itibaren başlar, bitiş tarihinde sona erer. 1 günlük saat dilimi, hareket edilen ülkenin saat diliminde başlayıp, varış yapılacak ülkenin saatiyle 23.59 da biter. 10 içerisinde 5 gün, 22 gün içerisinde 10 gün kullanılan esnek bilet seçenekleri mevcuttur.
Limitsiz geçerli kıta bileti ise; Bilet alımında belirlenen başlangıç tarihinden bitiş tarihine kadar, tüm ülkelerde geçerli olan Interrail biletidir. 15, 22, 30 günlük seçenekleriyle, alınan gün sayısı kadar sınırsız olarak kullanılabilir.

seyahat

Interrail biletlerinin en önemli özelliği, tek bir defa satın alınıyor ve istenildiği yer ve zamanda, istenilen trene ücretsiz binmeye imkan sağlıyor olmasıdır. Seyahate, yurtiçi ve yurt dışı istenilen yerden başlanabilme seçeneği de Interrail Pass’ i alternatif bir seyahat halin getiriyor.

Bilet ücretine ek olarak, sağlık sigortası ve vize gibi gerekli koşullar için ek ödeme gerekebiliyor. Tren seçiminde, yataklı vagonlarla seyahat istenmesi de ek bir ücrete tabi oluyor. Bu ve bunun gibi tüm ayrıntılarla ilgili bilgiye, biletle birlikte sunulan Interrail klavuzundan ulaşılabilir. Interrail bileti almak isteyenlerin ilk yapması gereken, vize ve pasaport işlemlerini tamamlamak. Daha önce yurt dışına çıkılmış ise direk vize başvurusu yeterli, ancak pasaport sahibi olmayan kişiler öncelikle pasaport başvurusu yapmalı ve ardından schengen vizesi çıkartmak için başvuruda bulunmalıdırlar. Schengen vizesi, Avrupa ülkelerine giriş sağlayan vizedir. Vize işlemi tamamlandıktan sonra Interrail bileti almak için en yakın acenteye gidilebilir.
Son olarak İnterrail geçerli ülkeleri ; Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, Hollanda, İrlanda Cumhuriyeti, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Makedonya Cumhuriyeti, Polonya, Romanya, Slovakya, Türkiye, Yunanistan, Avusturya, Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Hırvatistan, İngiltere, İspanya, İsviçre, Karadağ, Macaristan, Norveç, Portekiz, Sırbistan ve Slovenya olarak sıralayabiliriz.

Seyahat planınız içerisinde, İngiltere, İrlanda ve İskoçya var ise, bu ülkelerde Schengen vizesi geçerli olmadığını hatırlatmakta fayda görüyoruz. Bu ülkelere giriş yapabilmek için özel vizelerini gerekli başvuruları yaparak almanız gerekiyor.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın