Piyanist, Müzisyen Jazz, Blues Müziğinin Dev İsmi Ray Charles

Charles öncelikle başladığı blues müziğinde önemli noktalarda bulundu. Blues müziğin kendi hayat tarzıyla örtüşen bir sanat dalı olduğu inancıyla yıllarca blues müzik çalışmalarını sürdürdü. Ayrıca soul müziğin babası olarak çalışmalarına devam eden Charles, bu müziğin gelişmesinde büyük rol sahibi olan bir sanatçı olarak müzik tarihine geçti. 1950’li yıllara gelindiğinde Ray Charles tarzının temellerini atmak için büyük çabalar sarf etmiştir. Kendisi zenci bir Amerikan vatandaşı olduğundan dolayı siyahî pop müzik alanında diğer meslektaşlarından daha çok performans gösteren sanatçılardan biri olmuştur. Kendine has bir söyleyişe sahip olan müzisyen, yüzyılın icracıları arasında Elvis Presley ve Billy Holiday gibi ünlülerin içinde en hassas ve duygusallığı öne çıkaran müzik adamıdır.

Ray Charles aynı zamanda çok iyi bir aranjör ve klavye üstadı olarak bilinir. Küçüklüğünde göz tansiyonu yüzünden her iki gözünü kaybeden Charles, kendisi gibi kör olan engelliler için eğitim veren kurumlarda görev almış ve beste çalışmalarında bulunmuştur. Florida’da 1947 yılına kadar çalışmalarda bulunan ünlü jazz adamı Nat King Cole ve Charles Brown’un nağmelerine yakın tarzda blues ve ritm/pop çalışmalarıyla hayranlarının bir kez daha beğenisiyle karşı karşıya gelmiştir.

Sanatçı “İlk En iyi 10”daki başarısını ‘Baby Let Me Hold Your Hand’ ile 1951 yılında yakalamış ve dönemin ünlü müzisyeni olan Charles Lowell Fulson ile turneye çıkmış turne dönüşünden hemen sonra Guitar Slim’le beraber çalmak için New Orleans’a giderek bir toplulukta müzik icra ederek mesleki kariyerini daha üst noktalara getirdi.  Ray Charles bu aşamadan sonra “Atlantic Records” plak şirketinin sahibi Ahmet Ertegün’le birlikte uzun yıllar çalıştı. Ahmet Ertegün Charles’la çalıştığı yılların deneyimini somut hale getirmeyi başaran müzik sanayicisi olmuştur. Kendi şirketinde doldurulan ve Charles tarafından seslendirilen “I Got a Woman” parçasında sesini yerine oturttu.

Ray CharlesLonely Avenue”, “Drown in My Own Tears”, “The Right Time” adlı seslendirdiği parçalar ve ritmik piyano nağmeleriyle harmanladığı eserleriyle büyük yankılar uyandırarak hala kulaklardan silinmeyen parçalar haline getirildi. Charles adını sağlamlaştırdıktan sonra Ahmet Ertegün’den ayrılarak ünlü ABC şirketiyle anlaşma yoluna gitmiştir. Ünlü jazz adamının satış rekorları kıran diğer parçalarından biri de “Unchain My Heart” ve “I Can’t Stop Loving You” ile müzik tahtına oturmuş ve bu şöhretini pekiştirmiştir. Ray Charles jazz müziğinde Milt Jackson, David Newman gibi duayen müzisyenlerle birlikte imza atmış ve kendi müziğinin çok yönlü olduğunu ispatlamış sanatçılardan biridir. 1960 yılında şöhretinin zirvesine çıkan sanatçı o yıllarda bestelediği “Busted”, “Take These Chains From My Heart”, “Your Are My Sunshine” dünyaca beğenen ve dinlenen parçalar olmuştur. Sanatçı eroin suçlaması nedeniyle tutuklanarak sahne ve müzik dünyasından bir müddet uzak kaldı. Cezasını tamamladıktan sonra tekrar gönül verdiği müziğe ve enstrümanlarına geri dönüş yaptı. Müzikte oluşturduğu yeni akımlar Charles’i hiç yıldırmadı. Ray Charles blues akımından rock akımına geçmenin sağlıklı olacağını düşünerek Joe Cucker, Van Morrison ve Steve Winwood vb. müzik devleriyle çalışarak sanatını bu alanda da perçinlemiştir.

Ray Charles 1987 yılında Grammy Ödüllerinin yapıldığı bir gecede “Ömür Boyu Başarı Ödülü”ne layık görüldü. 1994 yılında “A Song For You” parçasıyla onikinci Grammy Ödülü’nü kazanan sanatçıdır. Charles 2002 yılında başarı grafiğinin en doruk noktalarında iken gelen teklif ve öneriler üzerine James Taylor, Michael McDonald, Willie Nelson ve B.B.King gibi dünya devleriyle birlikte düet yaparak bir albüm çıkarmıştır. İki yıl sonra çıkacağı bir turne için ön çalışmalara başladı. 2004 yılına gelindiğinde yapmış olduğu bu hazırlık ve çalışmaların hepsini iptal etmek zorunda kaldı. Bundan 4 ay sonra Beverly’deki evinde Karaciğer Kanseri’ne yenik düştü. 70 senelik müzik serüveni ve yaşam dolu hikâyesi bu hastalıkla sonlandı.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın