Şarküteride Senelerdir Değişmeyen Lezzet; “Merkez Şarküteri”

Merkez Şarküteri, 1966 yılında ALİ Varışlı tarafından Levent Çarşı’da kurulan gıdacılardan. Kuruluş ikinci kuşak Ahmet Varışlı tarafından hizmet ve kaliteden ödün vermeden, sürekli yenilenip genişletilerek damak severlere değişik tatlar sunuyor. Merkez Şarküteri, güler yüzlü ve girişken kadrosuyla, değişmeyen kalite ve lezzetteki geniş ürün yelpazesiyle, müşterileriyle kurduğu güvene dayalı sıcak ilişkiler ile kuşaktan kuşağa tam bir aile şirketi olmayı başaran firmalardan biridir.

Kuruluş müşterilerine en kaliteli ve özenle seçilmiş ürünler sunma hedefiyle yola çıkarak bugünlere gelmiştir. Kahvaltılık ürünleri, meze çeşitleri ve et reyonunda son derece iddialı olan Merkez Şarküteri kuruyemiş ve baharatlarıyla da aynı lezzet, hizmet ve sağlığı bir arada müşterilerine garanti etmektedir. Evlere ve işyerlerine de servis yapan Merkez Şarküteri, ilk günkü kalitesinden ödün vermeden özel lezzetlerini müşterileriyle paylaşmaya ve seneler boyu aynı geleneği sürdürmek amacıyla Levent Çarşı’daki adresinde hizmet vermeye devam ediyor.

Merkez Şarküteri beyaz peynirde olukça iddialı.. Bunun yanı sıra kaşar peyniri, zeytin ve soğuk et çeşitlerinin tümü mevcut olup özel müşteriye sahip bir portföyü bulunuyor. Pastırmaları Kayseri’den özel üretim sonucunda getirtiliyor. Emantel, gouda, biberli ve kimyonlu peynirler ve salamlar Fransa ve Hollanda’dan vitrinlerdeki yerini alıyor. Parmesan İtalya’dan getirilerek özel müşteriler tarafından sipariş edilmekte. Merkez şarküteri’nin müşterilerinin vazgeçmediği ürünlerden biri de kuruluşun kendi imalatı olan ince ve tuzsuz yufka. Kilosu 24 milyon lira olan Kara kovan balı Hakkári/Şemdinli’den getirilmektedir. Ürün çeşitliliği ve hizmette sınır tanımayan Merkez Şarküteri Her gün 07.30-24.00 arası açık.
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın