Jelatin Maskesi Nedir?

Kemiklerin dayanıklılığını artırmaktan ağrıları azaltmaya, kan dolaşımından bağırsak sağlığına kolajenin faydaları saymakla bitmiyor. Kolajen deposu olan jelatinle yapılan maske ise cildin pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlıyor, kırışıklıkları ve siyah noktaları yok ediyor.

Faydası çok

Kolajen hakkında bilgi veren Güzellik Koçu Meltem Demir, “Kolajen, insan vücudunda en fazla olan proteindir.  Kemikten deriye pek çok ortamda bulunur. İnsan sağlığının ihtiyaçlarını karşılar, dokuları bir arada tutmaya yardımcı olur, cildin elastik yapısı korunur. İnsan vücudunda doğuştan bulunsa da özellikle 30-40 yaşında sonra azalmalar meydana gelir. Bu noktada da takviyeler kullanılır. Kolajenin faydaları ise saymakla bitmiyor. Kemiklerin dayanıklılığını artırır, ağrıları azaltır, kalp sağlığına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir” diye konuştu.

Yaşlanmayı yavaşlatıyor

Özellikle jelatinin kolajen deposu olduğunu belirten Demir, “Jelatin, hayvanların kemik ve kıkırdak gibi dokularından ya da bitkisel yosunlardan elde edilen saydam, renksiz, kokusuz bir madde. İçerisinde insan etine oldukça benzeyen hayvan kolajeni içerdiğinden ciltteki kolajenin yeniden düzenlenmesine yardımcı olur. Jelatin cildi besler ve cildin yaşlanmasını yavaşlatır” ifadelerini kullandı.

Pürüzsüz ve canlı cilt

Jelatinle yapılan maskenin cildin pürüzsüz ve canlı görünmesini sağladığını, kırışıklıkları ve siyah noktaları yok ettiğini kaydeden Demir, jelatin maskesi tarifi hakkında şunları söyledi: “Jelatin ile maske yapmadan önce jelatini maske yapmaya hazır hale getirmek gerekir bunun için 2 yöntem kullanabilirsiniz. Bir miktar jelatini süte veya suya karıştırarak açın, karışım oturduktan sonra kabarması için yarım saat kadar bekleyin. Koyulaştığında bir kap içinde sıcak suya batırarak sıvı hale gelmesini sağlayın. 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı bal ile iyice harmanlayın. Maskeyi Kaşlarınızı ve göz çevrenizi kaplamayacak şekilde bütün yüzünüze uygulayın, iyice kuruyup sertleşene kadar yüzünüzde bekletin. Maskeyi süte veya bitki çayına batırdığınız pamukla çıkartın. Üzerine jojoba yağı sürün. Sonuç harika bir cilt.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın