Kış Ayları İçin Cilt Bakımı Önerileri

Evde uygulanabilecek kürlerden estetik çözümlere kadar birçok uygulama önereceğim sizlere. Herkes cildi korumak için yaz ve güneşe dikkat çekiyor, oysa soğuk, yerden yansıyan kar ışıkları ve güneş, kışın artan kansızlık, B ve A vitaminlerini yeterince alamama gibi etkenler ciltte sıkıntı yaratabilir. Eğer parlak, kırışıksız, sağlıklı ve güzel bir cilt istiyorsanız önce kan tahlili yaptırmalısınız. Çünkü kansızlık, vitamin ve mineral eksikliği kişide daha soluk, yaşlı, kuru ve bakımsız bir cilt görüntüsüne yol açabilir.

Ayureveda’ya göre cilt karaciğerin aynasıdır. Karaciğerdeki toksik maddeler, sivilcelere, ciltte lekelenme, renkte matlaşma gibi pek çok soruna sebep olabilir. Kış aylarında çoğu kişide kuru bir cilt yapısı ve buna bağlı olarak hızlı yaşlanma belirtisi görülür.

Eğer tahlillerde her şey normalse cildin nemine dikkat etmek gerekir. Gergin, nemli ve sağlıklı bir cilt için mutlaka yeterince protein alınmalıdır. Çünkü cildin altındaki kollajen ve elastin ağlar cildin daha gergin durmasına ve en önemlisi nem ve su tutmasına yardımcı olur.

Eğer yeterince protein almıyorsanız o zaman cildin nem dengesi bozulur, kırışıklıklar artar. Tabii ki nemli bir cilt için ilk etapta bolca su ve maden suyu içilmelidir, yani yalnızca su değil, iyon ve mineral dengesi sağlayan maden suyu tüketilmelidir. Çoğu insan kış aylarında maden suyu içmeyi bırakır, oysa maden suyu cilde dost ve kalorisiz bir içecektir.

Bu arada kışın artan depresyon da çok önemli bir cilt düşmanıdır. Çünkü depresyon ve stres pek çok mekanizmayı etkileyerek ciltte egzamadan alerjik yakınmalara hatta kötü mimiklere ve hüzünlü bir ifadeye kadar birçok soruna yol açar.

Cildi destekleyen bitkisel takviyeler içinde özellikle gece çuha çiçeği bitkisi (evening primrosa) yağı, omega 3, çörekotu yağı, alfa lipoik asit, çinko, A, E, B, C vitaminleri, aleovera, üzüm çekirdeği özleri, ısırgan preperatları yararlı olabilir. Ama cildin nemlenmesi için en yararlı şeylerin başında hyalüronik asit gelir. Bu asit cilt altında cildi destekleyen, kırışıklık ve nem tutan dokuları destekler, içeriden cilde doğru gerginlik sağlayarak ciltteki yaşlanma ve kırışıklığı azaltır, nem kaybını büyük ölçüde telafi eder. Ayrıca, piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz formülleri yalın deniz proteini, antioksidan, domates özü, lykopen, çinko ve c vitamini içeren preperatlar da ağız yoluyla üç ay boyunca kullanılırsa cildi gençleştirir. Neden C vitamini? Çünkü C vitamini kollajen sentezini artırarak cildin gerginleşmesine yardımcı olur.
 
 
 

Dr. Ender Saraç

Türkiye’nin en bilinen doktorlarından biri olan yazarımız Dr. Ender Saraç, Aysha'da sağlıklı yaşam önerileri ile ilgili makaleler ele almaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın