Mucizevi Elma Sirkesi İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sirke, geçmişten günümüze devam eden şifa kaynağı bakım ve onarım mucizesidir. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde cilde, vücuda ve saça birçok faydası vardır. Cilt sorunlarına doğal bir çözüm arayışındaki kişiler için oldukça faydalıdır. Sirke çeşitleri arasında cilt sağlığı açısından en etkilisi elma sirkesidir. Bu yazımızda sizler için elma sirkesi ile cilt bakımının nasıl yapılacağını yazdık.

elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır
elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır

Elma Sirkesi İle Cilt Bakımı

Her evde bulunan elma sirkesi, evde yapılabilecek en kolay bakımlardan bir tanesidir. Elma sirkesi içerisindeki A, C, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri sayesinde saç, cilt ve vücut bakımı ve sağlığı için çokça faydalıdır. Ancak kullanılacak elma sirkesinin organik olması gerekir. Elma sirkesinin tortusu içindeki pektin, mineraller, enzimler ve bakteriler vücudumuz için oldukça faydalıdır.

Elma Sirkesi İle Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

En eski bilinen yöntemlerden biri olan elma sirkesi ile yüz temizlenmesinin yanı sıra tonik olarak da kullanılabilir. Her cilt tipine uygun olan elma sirkesi, yağlı ciltlerde yağ dengesini sağlarken, kuru ciltlerde de nem dengesini sağlamaktadır.

Elma Sirkesi İle Sivilce Yok Etme

Cildi derinlemesine temizleyen ve antibakteriyel özelliği sayesinde sivilceleri de kurutan elma sirkesi, sivilceli ciltler için oldukça etkilidir. Elma sirkesi doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Su ile seyreltilerek cilde uygulanmalıdır.

Güneş Yanıkları İçin Elma Sirkesi

Yaz aylarında sıkça karşılaşılan ve ciltte leke oluşmasına neden olan güneş yanıkları için elma sirkesi birebirdir. Su ile karıştırılan elma sirkesi havlu yardımıyla güneş yanığı olan bölgeye sürülerek 5 dakika bekletilir. Ardından güneş yanığının verdiği acının hafiflediği görülecektir.

Elma Sirkesi İle Yüz Beyazlatma

Düzenli olarak yüze uygulanan elma sirkesinin renk tonunu açtığı gözlemlenecektir. 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı su ilave edilerek hazırlanan karışım cilde masaj yapılarak sürülmelidir. Ardından su ile yüzünüzü durulayın.

Elma Sirkesi Kırışıklıklara İyi Gelir mi?

Elma sirkesini kırışıklıklarınız için daha önce uygulamadıysanız denemenizde fayda var. Elma sirkesi ve soğan suyunu aynı oranda karıştırarak kırışık bölgeye uygulanmalıdır. 30 dakika bekletildikten sonra su ile durulama yeterli olacaktır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.