Obezite Sonrası Sarkmalar Nasıl Yok Edilir?

Obezite tartışmasız bir şekilde çağımızın en ciddi sağlık sorunlarından biri olarak kabul ediliyor. Görülme sıklığı giderek artan obezite beraberinde farklı sağlık sorunlara da neden olabiliyor. Bu tür sorunların ortadan kaldırılması için kişi özelinde yapılan değerlendirmeler sonucunda uygun bulunması halinde obezite cerrahisi uygulanan hastalar yeni bir başlangıç yapma şansına sahip olabiliyorlar. Obezite cerrahisi sonrası ortaya çıkan sarkmaların giderilmesi için etkili bir çözüm olan Post Bariatrik cerrahi hakkındaki görüşlerini Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Dağhan Işık’a sorduk.

Obezite Sonrası Sarkmalar İçin Post Bariatrik Cerrahi Etkili Çözümler Sunuyor

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Dağhan Işık; “Gerekli kriterleri sağlayan hastalara uygulanan obezite ameliyatlarından sonra yaşanan dramatik kilo kayıpları vücutta sarkma ve deformasyon oluşmasına yol açabilir. Bariatrik cerrahi sonrası dramatik kilo kaybı yaşayan ve ulaştığı yeni kiloyu 12 ila 18 ay koruyan hastalara genel sağlık durumlarının uygun olması halinde vücutlarındaki sarkmaları gidermek için post bariatrik cerrahi olarak adlandırılan kombine estetik olarak da kabul edilen vücut şekillendirme ameliyatlarını uygulayabiliyoruz.” diyor.

 

Post bariatrik cerrahinin hasta özelinde planlaması gerektiğinin altını çizen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Dağhan Işık sözlerine şu cümlelerle devam ediyor: “Post bariatrik cerrahi kapsamında gerçekleştirilen vücut şekillendirme ameliyatlarıyla obezite cerrahisi sonrasında vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan sarkmaları giderilerek vücut hatlarının ortaya çıkarılması sağlanabiliyor. Vücuttaki deformasyonların giderilmesi aynı zamanda öz güven artışına da ciddi düzeyde katkıda bulunuyor.”

 

Post Bariatrik Cerrahi Ameliyatları Kombine Olarak Uygulanabiliyor

Kombine nitelik taşıyan post bariatrik cerrahiler hasta özelinde planlandığı için ihtiyaç doğrultusunda farklı prosedürler birleştirilebiliyor. Örneğin hastanın karın, bel ve kalça bölgelerine müdahale edilmesi gerekiyorsa bu prosedürler birlikte gerçekleştirilebiliyor. Aynı şekilde yüz ve boyun ya da sırt, kol ve meme bölgelerine eş zamanlı müdahale edilebiliyor. Kombine estetik ameliyatlar hastanın farklı prosedürler için yalnızca bir kez anestezi alması, iyileşme sürelerinin tek seferde gerçekleşmesini ve post bariatrik cerrahi uygulanan bölgelerdeki sonuçların eş zamanlı olarak alınabilmesini sağlıyor. Bununla birlikte post bariatrik cerrahi kilo verme süreci henüz tamamlanmamış veya kilo kontrolünü henüz sağlayamamış kişilere uygulanamıyor.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan