İnfertilite Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

İnfertilite diğer bir deyişle kısırlık bebek sahibi olmak isteyen pek çok çiftin karşı karşıya kaldığı sorunlardan biridir. İnfertilite kadınlarda ve erkeklerde sık karşılaşılan bir durum olmasına karşın pek çok çift uygulanan tedaviler sonucu çocuk sahibi olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Göğşen Önalan’a infertilite ve tedavisi ile ilgili merak edilenleri sorduk.

 

İnfertilite Çözümsüz Değildir

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Göğşen Önalan bebek sahibi olamayan çiftlerin genellikle umutsuzluğa kapıldığını ve duygusal sorunların ortaya çıktığını belirtiyor. “Kadınların 1 yılda 12 yumurtlama dönemi boyunca korunmasız ve tabii ki düzenli bir şekilde cinsel ilişkide bulunan çiftlerde gebelik meydana gelmemesi ya da gebeliğin devam ettirilememesi infertilite olarak tanımlanır. Bununla birlikte 35 yaş üzerindeki bir kadın 6 aydan uzun zamandır düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye karşın gebe kalmadıysa, yaşla birlikte doğurganlığın azalabileceği göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmalıdır. Bu değerlendirmenin salt kadın özelinde olmaması gerekir. Kısırlık yalnızca kadın kaynaklı olabildiği gibi erkek kaynaklı da olabilir, üstelik çiftlerin her ikisinde de kısırlığa yol açan faktörler eş zamanlı görülebilmektedir. Dolayısıyla bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin eş zamanlı muayenesi son derece önemlidir.”

 

İnfertilite Tedavisi İçin İlk Adım Altta Yatan Nedenin Belirlenmesidir

Kadınlarda ve erkeklerde infertilitenin farklı nedenleri olabileceğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Göğşen Önalan doğurganlık değerlendirmesi yapılarak koyulan tanı doğrultusunda hasta özelinde planlama yapmak gerektiğini vurguluyor: “İnfertilite tedavisi gebeliğin oluşumunu ya da devamlılığını engelleyen durumun ortadan kaldırılması amacıyla uygulandığından her hastaya aynı prosedürlerin uygulanması söz konusu değildir. İnfertiliteye neden olan soruna bağlı olarak uygulanacak tedavi farklılaşabilir. Yumurtlamayı indükleyen ilaçlar, IUI (intrauterin inseminasyon) ve tüp bebek olarak da bilinen IVF (in vitro fertilizasyon) infertilite sorununun çözümlenmesi ve bebek sahibi olunmasını sağlama amacıyla uygulanan tedavilerdendir.“

 

İnfertilite sorunu yaşayan çiftlerde, doğru planlama ve uygulama ile yüksek başarı oranı elde edilebilen bir yardımcı üreme tekniği olsa da tüp bebek tedavisi infertilite dahilinde uygulanan tek tedavi yöntemi değildir. Yapılan değerlendirme sonucunda çiftin uygunluğu tespit edilirse anne adayının yumurta gelişimi ilaç kullanımı yoluyla sağlanabilir. Daha sonra baba adayının spermleri belirli işlemlerden geçirilip rahim içerisine verilerek aşılama tedavisi de gerçekleştirilebilir.

 

İnfertilite tedavisinin başarıl olmasındaki en önemli etken hem anne hem baba adayının detaylı muayeneden geçirilmesi, gerekli tetkikler uygulanarak sorunun altındaki temel nedenin saptanması, bu sorunu ortadan kaldırıp gebelik oluşmasını sağlayacak yardımcı üreme tekniğinin belirlenmesi, yeterli uzmanlığa ve deneyime sahip bir ekip tarafından tedavinin gerçekleştirilmesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın