Okulun İlk Gününü Çocuğunuz İçin Kolaylaştırmak Elinizde!

Okul, çocukların hayatında önemli bir rol oynar. Okula olumlu bir başlangıç yapmak çocuğun ilerleyen yıllarda olumlu bir okul deneyimi sahibi olması için de büyük önem taşır. Ancak bazı çocuklar doğal olarak okula ilk kez başlayacakları için endişeli ve heyecanlı olur.  Psk. Buğrahan Kırbaş, endişe ve kaygı yaşayan çocukların bu sorunları ele alınmazsa, daha kötü akademik sonuçlara sahip olabileceklerini söylüyor. Çocukların daha başarılı olması için kaygı duygusunu etkili bir şekilde yönetmek gerektiğini belirten Psk. Kırbaş, okula başlayacak çocukların daha az kaygılı hissetmelerine yardımcı olmanın yollarını şöyle anlatıyor.

 

Küçük başarılar okul başarısı için temel sağlar

Okula başlayan çocukların daha çok belirsizlikten korktuğunu hatırlatan Psk. Kırbaş, şöyle devam ediyor: “Yapılan bir çalışmada okula başlayan çocukların öğretmenlerinden, okulda ne yapacaklarını bilmediklerinden ve eşyalarını nereye koyacaklarına emin olmadıklarından korktukları ortaya çıkmıştır. Öncelikle çocuklarla gelecekteki olaylar hakkında konuşmak ve onların endişelerini dinlemek kaygılarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Böyle bir konuşma yapılarak çocukların zihinlerindeki endişeler giderilebilir. Ebeveynler, önceki olumlu deneyimler ile okula başlama arasında bağlantı kurmayı deneyebilir ve bu sayede çocuklar daha az endişeli olur. Örneğin ebeveynler, çocuklarına gergin olduklarında yüzmede başarılı oldukları zamanı hatırlatabilir. Başta biraz kaygılı ama sonrasında başarılı olduğunu anımsayan çocuk bu bağlantıyı okul için zihninde birleştirir. Bu küçük başarılar, çocukların okul başarısı için bir temel sağlayabilir.”

 

Çocuğa okula başlama konusunda biraz kontrol ve kesinlik sunmak da kaygısının azalmasına yardımcı oluyor. Çocukların çantalarını ve kırtasiye malzemelerini seçmelerine izin vermenin, onlarla okul bahçesinde dolaşmanın, yaşıtı bir çocukla tanıştırmanın yararlı olabileceğini anlatan DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Buğrahan Kırbaş, “Belirsizlik içinde bir miktar kesinlik sağlıklıdır. Okul heyecan verici ve harika deneyimlerle dolu olabilir. Okulu, potansiyel olarak olumlu ve sabırsızlıkla beklenecek bir deneyim olarak çerçeveleyin. Çocuğunuz okula başlamak için gergin olabilir ama üstesinden gelebileceğini de unutmayın” diyor.

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın