Sağlıklı Bir Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

Uyku her şeydir… Diğer günün nasıl geçeceği aslında sağlıklı bir uyku geçirip geçirmemizle anlayabiliyoruz. Eğer kaliteli uyku düzeniniz varsa bu durum hayat kalitenizi de doğrudan etkiliyor. Sizler için sağlıklı bir uyku için yapmanız gerekenleri derledik…

 

UYUMA VE UYANMA SAATİNİ DÜZENE KOY

Uyku kaliteni arttıracak en önemli şey uyuma ve uyanma saatini belirlemekle başlıyor. Akşam en geç 11 de uyuyarak sabahta 8 de uyuyarak kaliteli bir uykuya merhaba diyebilirsiniz. Bunun için ise her gün belirli bir saatte uyuyup belirli saatte kalkmalısınız. Zamanla alarma gerek kalmayacak ve böylelikle kendiniz o saat aralıklarında uyuyup uyanacaksınız.

 

GÜN İÇERİSİNDE UYUMAK

Gün içerisinde ara ara uyumak da uyku kalitenizi arttıracak faaliyetlerden. Ancak bu uykuların süresi 45 dakikayı geçmemesine özen göstermelisiniz. Bunun dışında ara ara uykuya dalmak hem uyku kalitenizi arttıracak hem de sağlıklı faaliyetlerden.

 

YATAK SEÇİMİNİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Uykuya dalma süren normalden daha uzunsa büyük ihtimalle sana uygun olmayan ve rahatsız eden bir yatakta yatıyorsun. Bunun için yakın zamanda sana uygun olan ve rahatça uykuya dalabileceğin bir yatak tercihi ile uyku kaliteni daha da arttırabilirsin.

 

YATAK ODANDA IŞIĞINI LOŞ IŞIKTAN YANA KULLAN

Uyurken en önemli şeylerden biri de oda ışığı. Eğer çok ışık saçan bir lamba kullanıyorsan bu da uyku sağlığını olumsuz etkileyecek ve seni daha çok yoracaktır. Bunun için yatak odası ışığını loş ışıktan yana kullanarak uyku kaliteni arttırabilir ve daha sağlıklı bir uyku moduna geçebilirsin.

 

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın