Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Kadınların çoğunun ortak emeli olarak geçmişten günümüze gelen kilo verme konusunda tatbik edilen uygulamalarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu şüphesiz sağlığın kaybedilmemesine özen gösterilmesi olmaktadır.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenler farklı yöntemlerle fazla kilolardan kurtulmak isteyen herkesin bilmesi ve uygulaması gereken maddelerle uzmanlar tarafından hazırlanarak sizlere sunulmuştur. Sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenlerin başında beslenme programında dengeli olmak yer almaktadır. Kilo vermek adına yetersiz beslenme sizlerin sağlık sorunları ile karşılaşmanıza neden olabileceği gibi vücudun dirençsiz kalmasına da sebep olabilir. Günlük beslenme çizelgenizde fazla kalori almayacağınız bir reçete olması gerektiği gibi gerekli vitaminleri de almanız şüphesiz çok önem taşımaktadır. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için şüphesiz spor yapmanın da çok önemli bir rolü bulunmaktadır.

Sağlıklı kilo vermek tavsiye edilmeyen yiyecekler arasında ilk sıralarda yağda kızartılmış besinler, sucuk, pastırma, sosis, kızartılmış hamur işleri, yağda yapılan tavuk yer almaktadır. Yağda kızartılmış yiyecekleri tüketmeniz kilo almanızın yanında farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getireceğinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Kilo vermenizi ve sağlıklı kalmanızı sağlayacak besinler arasında yer alan derisiz tavuk, balık, mercimek, fasulye, yağsız kırmızı et tüketiminizi sağlayacak bir beslenme listesi sadece kilo vermeyi düşündüğünüzde değil her zaman tüketimini yapacağınız yiyecekler arasında bulunmalıdır. Sağlıklı kilo vermek için uzmanların yemek pişirme şekilleri arasında haşlama, ızgara, buğulama ve fırında pişirmeyi önerdikleri unutulmadan bu yöntemlere başvurulmalıdır.

Sağlık Kilo Vermek İçin Alınması Gereken Besinler

Sabah kahvaltıları sağlıklı bir güne başlamak için çok önemli olmakla birlikte vakit darlığından şikayet ederek yiyeceğiniz poğaça veya yağlı yiyecekler size daha uzun uğraşlar vermenize neden olacak sağlık ve kilo sorunları ile döneceklerdir. Sabah kahvaltısında hamur işleri, kaymak, reçel gibi yiyeceklerin yenilmemesi de sizlerin sağlıklı ve hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır. Sabah kahvaltılarında meyve veya meyve salatasının yenilmesi, tam buğday ekmeğinin tüketilmesi sizler için sağlıklı beslenmenin reçetesi olacaktır. Diyet reçetelerinde verilen makarnanın sosu hazırlanırken domates ve farklı sebzelerin içinde bulunduğu bir sos hazırlamanız faydalı olacağı gibi tereyağı yerine az miktarda sıvı yağ kullanmanızda tavsiye edilmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Yiyecekler

Sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenler ve kilo vermeye yardımcı yiyecekler arasında sebze yemeniz önerilmekle beraber diyet listenizde bulunması gereken salatanın kesinlikle sossuz yenmesi gerekmektedir. Salatanızın tadını daha da güzelleştirecek limon veya sirke ilavesi sağlıklı kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Salatanıza yoğun zeytinyağı içeren soslar, tereyağı ve tereyağı soslar da ilave etmemeniz gerekmektedir. Mayonez son yıllarda sofralarımızın vazgeçilmez garnitürü olarak yer almakla beraber size tavsiyemiz kilo vermeye çalıştığınız dönemlerde uzak durmanız bu dönemin haricinde de az miktarda almanız olacaktır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ve sizin kendinizi tok hissetmenizi sağlayacak karbonhidratı almak için kepekli makarna, kahverengi pirinç veya bulgur tüketmeniz beyaz makarnadan, beyaz pirinçten, cipsten uzak durmanız gerekmektedir.

Sağlıklı kilo vermek için hazırladığınız listenizde az şekerli sütlü tatlılar, taze sıkılmış meyve suyu, meyve salatası yer alabileceği gibi pasta, kurabiye ve keke reçetenizde kesinlikle yer olmayacaktır. Sağlıklı kilo vermek üzere çıktığınız yolda sizin başarısızlığa düşmenize neden olacak sebeplerden biri olan arkadaşlarınızla dışarıda yenilen yemekte dikkat etmeniz gereken ilk nokta yemeğinizin siparişini reçetenize uygun seçmeniz olacaktır. Yemeğiniz gelmeden masadaki aperatiflerden atıştırmadan önce düşünmeli ve ekmek tüketmemeye çalışmalısınız. Dışarıda yenilen et yemeklerinin yanında sizi baştan çıkaracak patates cipsinin yerine salata tüketmeniz de sizin bu yolda istikrarınızın göstergesi olacaktır. Tatlı siparişinizi dikkatli seçmeniz veya kendinizi tutamıyorsanız arkadaşınızla ortak tüketmeye çalışmalısınız.

Sağlıklı kilo vermek için günlük düzenli olarak yapacağınız egzersizlerde bu yolda başarıya ulaşmanızda şüphesiz faydalı olacaktır. Evde yapacağınız egzersizlerin yanında günlük yarımşar saat yürüyüş yapmanızda uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Düğün Öncesi Hızlı Kilo Verme

Yazın Kilo Almayı Dur Deyin

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.