Suzeni’den Gucci’ye; Nakış

Bu sene sık sık vitrinlerle önemli markaların koleksiyonlarında rastladığımız nakış herhalde uzun zaman sonra altın çağını yaşıyor.


Kumaş, hasır zeminler üzerine iplikler, sırma veya sim kullanılarak yapılan şekillere, motif ve kabartmalara verilen isimdir nakış. Bir süsleme sanatı olarak bilinen nakışın, modanın tarihine uzandığımızda elle yapıldığını görsek de bugün yapımında daha çok makine kullanılıyor. Tarihi çok eskilere dayanan nakışa ilk olarak güzel ve süslü sargılarda, çizim halinde duvarlarda, eski boyalı çömleklerde rastlanılmış. Bu durum da bize nakış tarihinin ne kadar eskilere dayandığını kanıtlıyor. Orta Asya Türklerinde de görülen nakış, hem toplulukların sembollerinde hem de genç kızların büyük bir özenle hazırladıkları çeyizlerinde kendine yer bulmuş.

Gucci

İğne ve kasnakla yapılan nakışlara “Suzeni” denilirken bunun yanı sıra gözeme, kesme, sarma, müzebbek gibi nakış çeşitleri de en az Suzeni kadar biliniyor. El işçiliği olan her çalışma gibi büyük sabır ve titizlik isteyen nakışta kullanılan kumaş çeşitleri genellikle patiska, keten, etamin, kaneviçe, opal, goblen, tela, çuval, saten, tafta, organza, tül, şifon, jorjet, paten, kadife ve ipek oluyor. Kullanılan kumaş kadar, ipliğin kalitesinin de önem taşıdığı biliniyor. Çünkü bu iplikler; aynı kalınlıkta, pürüzsüz, az bükümlü, sağlam, esnek ve parlak olmalı, boyasının da renk vermemesi gerekir.

Gusto

Günümüzde nakış oldukça popüler bir trend haline geldi. 90’lı yıllarda moda olan ve şimdilerde tekrar eski günlerini yaşayan nakışı; Reem Acra, Gucci, Marchesa gibi birçok ünlü marka ve tasarımcıların parçalarında da gördük. Özellikle Gucci’nin nakışlarla bezeli rengarenk çantaları moda dünyasında büyük bir etki yarattı. Son bir iki senede ulaşılabilir markalarda da her kategoride kendisine yer bulan bu trend; elbiselerde, gömlek ve sweatshirtlerde, etek ve ceketlerde kolaylıkla bulunabiliyor. Tüm bunların yanı sıra trend o kadar büyüdü ki artık nakışları spor ayakkabılarda, çanta ve şallarda da görebiliyoruz.

Tuğba

Sizce de tarihi bu kadar eski, bugün bu kadar büyük bir trend olan nakışa dolabınızda yer vermenin zamanı gelmedi mi?

Hooop The Bag

FLO

 

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın