Tatilde Ders-Eğlence Ayarını İyi Yapın

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci karnesini alarak yaz tatiline girdi. Bazı öğrenciler 3 aylık tatilde tüm derslerden uzaklaşırken özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler ise yoğun tempoda çalışmaya devam ediyor. Ancak ikisi de yanlış. Eğitim Danışmanı Ecehan Ersöz, ailelere ve öğrencilere “Dinlenme-gezme-eğlenme-çalışma katma değerli bir yaz tatili” öneriyor.

Düzenli tekrar şart

Yaz tatilinin öğrenciler için yoğun geçen bir senenin sonunda ulaşılan uzunca bir mola olduğunu belirten Akademisyen-Yazar, Eğitim Danışmanı Ecehan Ersöz, “Neredeyse 3 aya yakın bir zaman döneminden bahsediyoruz ki bu da senenin dörtte birine denk geliyor. Ben bu sürenin önce güzel bir dinlenme dönemiyle sonrasında da yormayan bir tempoda hem çalışma hem dinlenme şeklinde planlanmasını tavsiye ediyorum. Çünkü öğrenciler hangi sınıfta olurlarsa olsunlar belli dönemler sonunda sınavlara giriyorlar. Sınavda başarılı olmak düzenli tekrar ve bilgi birikimi ile mümkün. O sebeple ibreyi bütün yaz eline kitap almamak ile yoğun tempoda çalışmak arasında bir yerde tutmak gerekiyor. Özellikle düzenli tekrar bilgi kalıcılığını artıyor” dedi.

Hepsi bir arada olsun

Dinlenme, gezme, arkadaş buluşmaları gibi keyifli aktivitelerin arasında belli bir çalışma düzeninin de yer alması gerektiğini aktaran Ersöz, “İlaveten yazın okul rutininin getirdiği ödev veya sınav gibi yetiştirilmesi gereken sorumluluklar olmadığından daha esnek bir planlama yapabilirler ve kendi çalışmak istedikleri konulara daha rahat yönelebilirler. Üzerlerinde zaman baskısının olmaması öğrenmeyi daha keyifli hale getirebilir. Bir diğer önemli noktada bazen anlaşılmakta zorlanılan konular farklı bir mekânda, ortamda çalışıldığında daha akılda kalıcı olabiliyor. Örneğin bir şehir değiştirdiğimizde mevcut rutinimizden ve konfor alanımızdan çıkıyoruz. Bu durum dikkatimizin ve farkındalığımızın artmasını sağlıyor. Bunu da dikkate almakta fayda var. Özetle dinlenme-gezme-eğlenme-çalışma katma değerli bir yaz tatilinin kilit bileşenleri diyebilirim” diye konuştu.

Enerjiyi verimli kullanın

Geçtiğimiz haftalarda liselere ve üniversitelere giriş sınavına giren öğrencilerin sınav döneminde büyük emek ve performans sergilediklerini kaydeden Ersöz, “Son derece yoğun geçen bir dönem sonrasında yazın artan enerjilerini verimli kullanmaları ve yaz aylarını kendilerine katkı sağlayacak şekilde planlamaları çok önemli. Gelecek Tasarımcısı kitabımda bahsettiğim üzere bir kişinin hayattaki en önemli tasarımının kendi geleceği olduğunu düşünüyorum. Zira herkes kendi geleceğinin tasarımcısıdır. Gençlerin geleceklerini tasarlamaları kendilerine yatırım yapmaları ile ilişkili. Bunun da yaşamdaki fırsatları yakalamalarında hazırbulunuşluk sağlayacağı bir gerçek. Konfüçyüs’ün ‘Başarı hazırlığa bağlıdır ve hazırlık olmadan başarısızlıkların ortaya çıkması kesindir’ sözü de başarının kısa vadeli bir süreç olmadığını net olarak açıklıyor. Yaz tatili gibi uzun bir dönemi boşluğa düşmeden, doğru bir şekilde yönetmek de kişinin geleceğine yapacağı yatırım için işte bu yüzden oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Kendinize yatırım dönemi

Yaz döneminin kendini keşfetme, kendini tanıma konusunda büyük fırsatlar barındırdığına dikkat çeken Ersöz, şunları söyledi: “Bu süreyi kendilerine yapacakları yatırım olarak düşünmelerini tavsiye ediyorum. Kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak, yaratıcılıklarını ve yeteneklerini geliştirecekleri konular üzerine odaklanabilirler. Özellikle ilgi duydukları alanlarda başarılı oldukları kişilerin biyografilerini okuyabilirler. Bu şekilde bir biyografi hafızası oluşturmak, başarılı kişilerin tecrübelerinden yararlanmanın hayata bakışlarına önemli katkı sağlayacaktır.

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın