Yaz Modası ile Ruhumuzu Yenileyelim!

ECEHAN ERSÖZ
“Gelecek Tasarımcısı” yazarı

Hepimizin bir seneyi aşkın süredir yaşanan pandeminin etkilerini üzerimizden atmaya ihtiyacı var. Yaz mevsiminin gelişi ise bize bu konuda büyük destek sağlama potansiyeline sahip. Şimdiden hissetmeye başladığımız güneşin yükselen enerjisi, denizlerin hayalini kurmaya başladığımız serinliği, hem ruhumuza hem de psikolojimize kocaman artılar katmaya aday. Deniz kenarlarında keyifli yürüyüşler yapacağımız, dalgaların sesini zihnimiz ile buluşturarak düşüncelerimizi dinlendireceğimiz, güzel fotoğraflar ve anılar biriktireceğimiz günleri şimdiden iple çekmeye başladık bile.
Değişim ve yenilenmede, giysilerimiz ve stilimizde son derece önemli bir katkıya sahip. Moda da bize kendimizi yazın gelişinin heyecanına kaptırmamıza, onu daha yakından hissetmemiz için bize envai çeşit alternatif sunuyor. Rengarenk tasarımlar, yaratıcı formlar, çarpıcı renkler ve enerjik görünümler şimdiden bizlere pozitif enerji veriyor. İlkbahardan yaza doğru geçmeye başladığımız şu günlerde sezon koleksiyonlarındaki temalar içinde yaşamakta olduğumuz dünyayı yoğun bir biçimde yansıtıyor. Ünlü markaların bu sezon için yapmış oldukları defileler bize kendimizi daha iyi hissetmemiz için oldukça fazla ipucu veriyor.
Koleksiyonlar detaylar açısından oldukça zengin. Sezon renkleri için ise uluslararası renk otoritesi Pantone Color Institute 2021 bize oldukça geniş bir perspektif sunuyor. Risksiz klasik tonlar, mücevher tonları, çöl tonları, yumuşak pasteller, parlak renkler veya neonlara kadar geniş bir aralıkta seçim yapmak mümkün.
Önemli olan ise tüm bu detayları kendi kişisel zevkinize göre size en iyi hissettirecek şekilde harmanlayabilmek. Haydi şimdi sezon trendlerinin bizi bu yaza psikolojik ve motivasyonel anlamda nasıl hazırlayacağına bir bakalım.


Neon Renklerin Şatafatıyla Büyüleyin!
Renk skalasındaki her renk ayrı bir enerjiye sahip. Neon renkler ise bu enerjiyi daha fazla topluyorlar bünyelerinde. Neon renkleri gördüğümüzde anda sanki renkteki enerjinin fazlalığı tüm ruhumuzu ve bedenimizi kaplıyor. Ben gerçekten böyle hissediyorum ve sanki bir anda modum yükselişe geçiyor. Ben buradayım diyen birçok neon renk bir süredir birçok markanın tasarımlarında var. Bu yazda aksesuarlar dahil olmak üzere hemen hemen her parçada yaygın kullanıma sahip. Yani fosforlu renkler bu yazı tanımlayan kavramların başında geliyor. Neon renklerin özellikle zaman zaman birbiri ile bazen de siyah ile kombinlenmesi ile farklı görünümler yakalamak mümkün. Böylece bulunduğunuz ortamdaki varlığınız neon renkler sayesinde daha da görünür hale gelirken ruhunuza da enerji yüklemesi yapabilirsiniz.

Rahat Adımlarla Esnekliğinizi Hissedin!
Bu sezon pantolonlar, paçalarda sınırlarını genişleterek, kendilerine özgürlük ve serbestlik yaratıyor. Farklı genişlikte paçalara sahip pantolonlar yazın rahat ve esnek ruhuna uyumumuza katkı sağlıyor. Evde geçirdiğimiz uzun zamanlar sonrasında yürümenin keyfini bu pantolonlarla çıkarmak sizi daha da özgür hissettirecek.

Pencereli Elbiselerle Tarzınızı Özgürleştirin!
Ağlar ve Filelerle Yazınıza Gizem Katın!!!
Bir dönemin trendi elbiselerle yine bizimle. Bazen yanlarda, bazen sırtta, bazen de sürprizli bir tasarımla bedeni açıkta bırakan elbiseler, yaratıcı ve farklı görünümler sağlayarak yeni sezonda bizlerle buluşuyor. Bu tarz stiller deneyerek giyim tarzınızda yapacağınız değişiklikle ruhunuzda ve bedeninizde özgürlüğe pencere açabilirsiniz.
Görünmek, görünürlük ve gizemli görünmek… Ağ ve file tasarımlar farklı örgü teknikleriyle kendinizi özgür ve farklı hissetmenize katkı sağlıyor. Bazen tek başına bazen de kıyafet üstüne kullanımlarıyla çarpıcı bir şıklık sağlamak için 90’lara atıf yapan alternatifler arasında. Siyahtan gümüşe çok farklı renklerde, bazen düz bazen de payetlerle hareketlendirilmiş bir ağda kendinizi oldukça farklı hissedebilir, stilinize katacağı etkiyi hissedebilirsiniz.

 

Oversize Gömlekler ile Rahatlığın Keyfini Sürün!
Artık rahat parçaları iyice hayatımızın parçası haline getirdik. XXL gömlekler yaz günlerinde farklı kombinler oluşturmada önemli rol oynayacak. Özellikle uzun kollu olanlarını plaj giyiminin de bir parçası olarak görülebilir. İlaveten bazen şıklık bazen de yaz akşamlarının serinliğine eşlik etmek için elbise ve a şortlarla da kullanılabilir. Yine boyfriend ceketler, trençkotlar ve gömlek yakalı yaratıcı tuniklerde sahnede. Geniş kalıplarla kendimizi ferah hissetmek ruhumuzun ve bedenimizin ihtiyaç duyduğu özgürlüğü sunacak bizlere.

Uçuş Enerjisiyle Yazın Keyfini Hissedin!
Sıcak yaz günlerini üzerimizden dökülen veya uçuşan elbiselerle keyifli bir serinliğe dönüştürmek mümkün. Kendimizi daha hareketli, özgür ve enerjik hissedebileceğimiz, şifon veya hafif kumaşlardan bu tasarımlar kendimizi masal aleminde salınan bir kahraman gibi hissetmemizi de sağlıyor.

Eşofman ile Rahatlığa Uyum Sağlayın!
Pandemi ile hayatımızda çok fazla önem kazanan eşofmanın kullanım alanı gece, gündüz, iş toplantısı veya spor olacak şekilde genişledi. Hatta 2021 yazında couture versiyonlarını bile görmek mümkün. Değişen dünyaya kendini güncelleyerek uyum sağlayan eşofman, yeni dünyaya adaptasyon sürecimizde, ister spor ister şık alternatiflerle sunduğu rahatlıkla bizlere eşlik ediyor.

Renklerin Enerjisiyle Motivasyonunuzu Artırın
Psikolojik olarak pembe içimizi en çok açan, ruhumuzu hareketlendiren ve bize olumlu duygular veren renklerden. Bu sezon tasarımcılar tarafından da baştacı edilmiş durumda. Şeker pembesine ilaveten, pembenin diğer tonları, fuşya ve karpuz tonları da ruhumuzun ihtiyacı olan optimizmi bizlerle buluşturmaya ve pandemide düşen enerjimize takviye yapmaya aday.

 

Deri ile Yazın da Güçlü Hissedin!
Kendimizi güçlü hissetmede tercih ettiğimiz ürünlerin malzemeleri de etkili oluyor. Deri de bize güç duygusunu hissettiren bir materyal. Genelde kışlık ürünlerde kullanımına alıştığımız deriler sadece kışın giyilebilir diye bir kaide tanımıyor artık. Özellikle ince deriler yelek olarak veya farklı tasarımlar ile yaz aylarında da kendine yer açıyor. Hiçbir hayvansal ürün kullanılmadan üretilen, çevre dostu vegan derilerde oldukça revaçta. Bu tarz ürünler tercih ederek yazın da gücü üzerinizde hissedebileceksiniz.

Desenlerle Doğayla Bütünleştiğinizi Hissedin!
Doğanın enerjisini hissetmeye çok fazla ihtiyacımız var. Küçüklü büyüklü çiçekler, gerek gerçek gerekse soyut tasarımlarla elbiselerdeki yerini alıyor. Baktıkça içimizi açan bu rengarenk desenler bir yandan da kendimizi doğaya daha yakın hissetmemizi, kendimizi görsel olarak keyifli hissetmemizi sağlıyor. Yemyeşil doğayla çiçekli elbiselerle kavuşup bütünleşmek bize çok iyi gelecek.

İp Detaylarla Hareketlenin!
İpler bazen tek parçalı bazen çok parçalı versiyonlarla karşımızda. Bu sezon birçok parçada bağlama detayları veya şerit detaylarla yapılmış süslemeleri yaygın şekilde görüyoruz. Tasarımları oldukça farklılaştıran bu trend hem spor hem de günlük kullanımlar için cazip bir alternatif sunuyor.

Siyah ile Hareketli ve Yaratıcı Hissedin!
Gardıropların vazgeçilmezi, kurtarıcı ve zamansızdır siyah mini elbiseler. Fakat onlarda dünyanın ve gündemin ruhuna uyarak öyle bir hareket kazanıyorlar ki… Siyah mini elbise, birbirinden farklı versiyonlarında püskül detayları, asimetrik ve lazer kesimlerle moda dünyasında klasikleşen yerini güncel yorumlarla pekiştirmeye devam ediyor. Eğer siyahtan vazgeçemiyorsanız ozaman yazın enerjisine detaylardaki hareketler ile katılarak farklılığınızı ve enerjinizi yansıtmanız mümkün.

Hayata Karşı Güçlü Duruşunuzu Vurgulayın!
Hayatın yükünü hep omuzlarımızda hissederiz ve sanki pandemide bu yükü daha da artırdı. Fakat hazır yaz gelmişken ve biz bu yükü hafifletmeye çalışırken moda tasarımları da bizlere bu noktada destek veriyor. Bazı markaların koleksiyonlarının temalarında kadının toplumdaki rolünü güçlendirmesine de vurgu yapan vatkanın ötesinde hacimli omuzlar ve balon kollarda yerini almış bulunuyor. Görünüşünüze bu modellerle yapacağınız dokunuşlar kendinize güveni artırıcı etki yapacak ve motivasyonunuzu bir hayli artıracak.

Geleneksel Detayların Keyfini Çıkarın!
Ev dekorasyonlarında artık eskisi gibi kullanılmayan dantel, kendine giysilerin detaylarında yer buluyor. Geniş yakaların kenarlarında da dantele rastlarken geçmişten geri gelen nakışta benzer şekilde sezon trendlerinde önemli bir detay konumunda. Bu tarz ürünlerden yapacağınız seçimlerle geçmişin ruhunu şimdiyle buluşturup hem nostaljik hem trend hissedebilirsiniz.

Işığınızla Yazı Aydınlattığınızı Hissedin!
Eskiden davetlerin ve abiye giyimde daha sık gördüğümüz pul ve payetler hepimizin bildiği gibi artık günlük hayatımızın içinde uzun zamandır. Hele ki güneşin tüm enerjisiyle aydınlattığı yaz günlerine siz de giysilerinizle destek verseniz hiçte fena olmaz. Bu yaz pırıltının tüm tonları ile parlamaya, hem görüntümüze hem de ruhumuza canlılık katmaya eskisinden daha fazla ihtiyacımız var diye düşünüyorum.

Logomania ile Kendinizi Farklı Hissedin!
Logo çılgınlığı varlığını sürdürmeye devam ediyor ve yaz trendleri arasında da yerini alıyor. Bazen markanın isminin baş harfi, bazen bir elbiseye baştan aşağı marka isminin serpiştirilmesi, bazen de neon bir tasarım ile buluşuyor bizlerle. Sezon defilelerinde de podyumdaki mankenlerin üzerinde yoğun şekilde gördük. Sizde sevdiğiniz markaların başarılı tasarımlarını üzerinizde taşıyarak kendinizi sanki markanın defiledeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Etnik Detaylar ile Bohem Ruhunuzu Hissedin!
Tüm giyim gruplarında ve de çantalarda etnik detayları görmek mümkün. Etnik tasarımlardaki renk ve dokular, bu yaza otantik bir görünümle iz bırakmanızı sağlayacak. Yine tasarımlarda lazer kullanımı ve ajurlu modelleri görmekte mümkün. Transparan elbiseler renkli tüllerle hareketlenirken ebru ve batik desenlerde oldukça sık görülüyor. Özellikle yaz akşamlarınıza bu detayların eşlik etmesi bedeninize ve ruhunuza hoş bir ritim katacak.

Hayatın yükünü hep omuzlarımızda hissederiz ve sanki pandemide bu yükü daha da artırdı. Fakat hazır yaz gelmişken ve biz bu yükü hafifletmeye çalışırken moda tasarımları da bizlere bu noktada destek veriyor. Bazı markaların koleksiyonlarının temalarında kadının toplumdaki rolünü güçlendirmesine de vurgu yapan vatkanın ötesinde hacimli omuzlar ve balon kollarda yerini almış bulunuyor. Görünüşünüze bu modellerle yapacağınız dokunuşlar kendinize güveni artırıcı etki yapacak ve motivasyonunuzu bir hayli artıracak.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın