Zumba Nedir: Zumbanın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle zumba nedir ve tarihçesine değinelim. Zumba 1990 yıllarında Kolombiya’da Alberto perez tarafından ortaya çıkartılmıştır. İçerisinde Latin esintileri barındıran bu dans olarak bilinen program aslında bir dans fitness programıdır. Alışıla gelmiş spor türlerinden farklı olmasının sebebi çılgınlar gibi dans ederek zayıflamanızdır. Normal bir fitness programından aylar sonra sıkılmanız muhtemel lakin dans etmekten sıkılmanız pek olası değildir. Grup olarak yapılan zumba takım sporu olarak düşünülüp birçok arkadaş kazanmanızı da sağlar. Farklı yaş gruplarından insanların bir araya gelerek kaynaşması için uygun bir ortam sağlanmış olur.

Zumba dersleri için salonlara herhangi bir lisans ücreti ödemenize gerek yoktur. Zumbanın sürekli hızlı müziklerle yapıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yavaş ritimli şarkılarla hızlı şarkıların harmanlandığı bir senkron düşünün. Hızlı ritimler cardionun zirvesini yaşarken yavaş müzikler de ise dayanıklılığın çalışıldığı mükemmel bir programdır. Zumba müzik türleri çok fazla çeşitlilik içermektedir. Salsa, cumbia, oryantal, tango, hip hop, Ça Ça Ça, samba ve bhangra bunlardan bazılarıdır. Bu nedenle zumbayı dar bir kalıba sokmanız neredeyse imkansızdır. Farklı yaş ve kondisyon seviyelerine göre toplam yedi çeşit zumba vardır. Daha önce belikde hiç duymadığınız aqua zumba havuzda yapılan zumba olarak bilinir. Zumbanın en büyük artısı kalori yakma işini keyif alarak yapmanızdır. Ağırlıklarla boğuşmak durumunda olmadığınız için artık spor sizin için bir zulüm olmayacaktır.

Zumbanın Faydaları Nelerdir?

Zumbanın insanlığa fiziksel olarak faydaları elbette çoktur. Bir yandan ise ruh sağlığımıza da çok faydalıdır. Çünkü günlük hayatın stresini üzerimizden atmamızı sağlar. Dans ettikçe mutlu olur ve düşüncelerimizi temizler ya da bir kenarda bırakırız. Tıbbı olarak açıklaması ise moralimizin yükselmesini sağlayan endorfinlerin salgılanmasıdır. İlerleyen yaşların en büyük sıkıntısı vücut koordinasyonunun bozulmasıdır. İşte tamda bu noktada size yardımcı olarak daha güçlü bir koordinasyona sahip olmanızı sağlar. En önemli faydası ise tartışmasız kalori yakmanızı sağlamasıdır. Ortalama bir zumba seansında 500 ile 1000 arasında kalori yakarsınız. Sürekli hareket içerisinde olmanızdan ötürü vücudunuz sıkılaşacaktır. Çünkü siz farkında bile olmadan vücudunuzun çoğu kas gruplarını çalıştırmış olacaksınız.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.