Nikah İşlemleri İçin Gerekli Belgeler 2020 (Güncel)

Nikah İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Evliliğin resmi bir boyuta girdiğinin en önemli göstergesi olan resmi nikah iki hayatın tek olması açısından önemli bir aşamadır. Evlilik teklifi, kız isteme, söz ve nişanın ardından en önemli bütün bu aşamaların resmiyete dökülmesidir. Resmi nikah işlemleri ise birkaç aşamadan oluşan çok boyutlu işlemlerdir. Bütün bu işlemleri sizler için araştırarak sıraladık.

Evlilik Belgeleri Niçin Gerekli?

Mutlu bir yuva hazırlığında olan nişanlı çiftlerin resmi nikah başvurusu için birçok belge isteniyor. Ancak bu belgelerin çokluğu çiftlerin gözünü korkutmamalı. Çünkü belediyelerin çoğunluğu e-devlet sistemine entegre olmasından dolayı beyan edilmesi gereken birçok bilgi online olarak bulunuyor.

2020 Evlilik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Vesikalık Fotoğraf
  • Sağlık Raporu
  • Nüfus Kayıt Örneği / Evlenme Ehliyet Belgesi
  • İkametgah Belgesi
  • Evlenme Beyannamesi

Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Ve Fotokopisi

Çiftlerden istenilen kimlik mutlaka son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş ve fotoğraflı olmalıdır. Nikah dairesine ise nüfus cüzdanı fotokopisi bırakılır. Ayrıca bir çok yerde kimlik belgesi yerine geçen sürücü belgesi nikah işlemleri sırasında kabul edilmez.

Vesikalık Fotoğraf

Resmi nikah için gerekli belgelerden bir tanesi de 6 adet vesikalık fotoğraf. Vesikalık fotoğraflarda kadınların alın ve çenelerinin açık olması gerekir. Ayrıca tesettürlü kadınların başörtülü fotoğraflarında herhangi bir sorun çıkmamaktadır.

Sağlık Raporu

Sağlık raporu, doktor muayenesi ve çeşitli testler sonrasında çiftlerin evlenmelerinde herhangi bir sorunun olup olmadığının göstergesidir. Bu sorunlar arasında kan uyuşmazlığı veya Akdeniz anemisi gibi sağlık sorunları tespit edilebilir. Yapılan testler sonucunda evlilik raporu alınır ve sağlık açısından evlenmeye mani bir durum olmadığı anlaşılır.

Nüfus Kayıt Örneği / Evlenme Ehliyet Belgesi

Evlenecek çiftlerin evlenmelerine dair herhangi bir engel olmadığı gösteren nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi, nüfus müdürlüklerinde düzenlenen bir belgedir. Kişinin nüfus açısından evlenmesine dair bir engel olmadığının göstergesidir. Ancak bu belgeler bazı belediyeler tarafından istenmeyebiliyor. Dolayısıyla belgeye başvurmadan önce belediyenin sayfasından öğrenilmesi gerekir.

İkametgah Belgesi

Evlenmek için gerekli belgeler arasında yer alan ikametgah belgesi nüfus müdürlüğünden alınabildiği gibi e-devlet sisteminden de alınabilir.

Kaynak: https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama

Evlenme Beyannamesi

Evlenme Beyannamesi gerekli bütün belgeler toparlandıktan sonra alınması gereken belgedir. Evlenmek isteyen çiftlerin belediyede doldurdukları bir form olan evlenme beyannamesi görevlilerin belirtileri doğrultusunda çiftlerin doldurduğu bir belgedir.

SORU CEVAP

Evlilik Belgeleri Niçin Gerekli?

Evlilik belgeleri çiftlerin resmi olarak devlette evli gözükebilmeleri için gereklidir. Bu belgeler ile nikah işlemlerinizi yapabilirsiniz.

2020 Evlilik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Fotoğraflı nüfus cüzdanı ve fotokopisi, Vesikalık Fotoğraf, Sağlık Raporu, Nüfus Kayıt Örneği / Evlenme Ehliyet Belgesi, İkametgah Belgesi, Evlenme Beyannamesi

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Nikah işlemleri için gerekli belgeler toplandıktan sonra belediyelerin nikah dairelerine başvuru yapılır. Nikah için verilen gün belediyelere gidilir ve nikah kıyma işlemi yapılır.

Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Nüfus kayıt örneğini almak çok kolay. Nüfus kayıt örneklerini artık online olarak e-devletten alabilirsiniz.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan