Babalar Çocuklarıyla İletişim Kurarken Neden Sorun Yaşarlar?

Aile yaşamında genelde çocuklar annelerine daha yakın, daha sıcak ve daha samimi davranırken babalarıyla iletişimdeyken daha ciddi ve daha soğuk yaklaşırlar peki, bunun nedenleri neler? İşte cevabı…

 

İLGİSİZ DAVRANMADAN KAYNAKLANAN SORUNLAR

Çocuklarınız sizinle iletişim kurarken daha soğuk ve muhabbeti kısa tutmaya çalışıyorsa bunun sebebi o size bir şeyler anlatırken sizin onu yeterince dikkatli düşünmediğinizi hissetmesinden kaynaklanıyor olabilir. Çevremizdeki herkes gibi çocuklarımız da onlarla iletişim kurduğumuz zaman kendilerinin dinlendiğinden emin olmak ister ve ona göre davranırlar. Eğer siz o bir şeyler anlatırken başka şeylerle ilgileniyor ya da ona cevap vermeden sadece dinliyormuş gibi yapıyorsanız çocuğunuza ilgisiz bir baba figürü oluşturuyorsunuz demektir.

 

ÇOK FAZLA ÜZERİNE DÜŞMEKTEN KAYNAKLANAN SORUNLAR

İlgisiz davranmanız kadar aşırı ilgi de çocuğunuzla sağlıklı iletişim için çok zararlı. Genelde bu durum daha çok annelerde görünse de babalarda çocuklarının üzerine çok fazla düşüyor ve bununla beraber çocuk babadan hemen sıkılabiliyor. Bunu engellemek için çocuğunuzun üzerine çok fazla düşmemeli hata yapmasına izin vermelisiniz.

 

 

 

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın