Buzdolabı ve Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektronik cihazlar günümüzde kullanıcıların vazgeçilmezi olmayı başarmıştır. Cep telefonları, bilgisayarlar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, derin dondurucu ve klimalar gibi birçok ürün hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiştir. Önemli ölçüde hayatımızı kolaylaştıran bu ürünlerin uzun ömürlü olabilmesi için satın alırken dikkat etmemiz gereken belli başlı detaylar bulunur. Her kullanıcı, elektronik eşya seçimini kendi kriterlerine uygun olacak şekilde yapmaya özen göstermelidir. Buzdolabı ve klima satın almak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken başlıca detaylar şunlardır;

 

Buzdolabı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Buzdolabı bir evin ilk alınması gereken beyaz eşya seçeneklerinden biridir. Yiyecek ve içecekleri muhafaza eden buzdolapları uzun süreli kullanılan ürünlerdir. Dolayısıyla da buzdolabı seçimi yaparken oldukça dikkatli olmak büyük önem taşır. Buzdolapları; Arçelik buzdolabı, Beko buzdolabı, Bosch buzdolabı, Samsung buzdolabı gibi birçok farklı marka seçeneklerine sahiptir. Her markanın ürünleri farklı tasarım ve özelliklerde üretilir. Kullanıcılar, kendi kriterlerine uygun doğru buzdolabını satın alabilmek için güzelce araştırma yapmalı ve ürünleri kıyaslayarak da bütçelerine uygun buzdolabını satın almalıdır. Buzdolabı satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken başlıca detaylar şunlardır;

– Model ve Kapasite: Satın alınacak buzdolabının mutfağa uyumlu olması oldukça önemlidir. Dolayısıyla buzdolabı için mutfakta ayrılan yere uyumlu bir model satın almaya özen gösterilmelidir. Satın alınacak buzdolabının hacmi de dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biridir. Bazı buzdolapları 60 kiloluk ürün kapasitesine sahipken, bazıları da 600 kiloluk hacme sahip olabilmektedir. Kullanıcılar, buzdolabı modeli ve kapasitesine kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak karar verebilirler.

– Buzdolabı Tipi: Buzdolabı tipi satın alma aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biridir. Buzdolapları; tek kapılı buzdolabı ve çift kapılı buzdolabı olmak üzere iki farklı tasarımda üretilir. Tek kapılı buzdolaplarının daha küçük hacimli ve bütçe dostu olduğu bilinir. Tek kapılı olan bu buzdolaplarında buzluk bölmesi bulunmaz ve ortalama 5 raf bölmeye sahiptir. Çift kapılı buzdolapları da kombi tipi buzdolabı ve gardrop tipi buzdolabı olmak üzere ikiye ayrılır. Çift kapılı buzdolaplar standart dolaplardır. Dondurucu ve soğutucu olmak üzere iki farklı kapıya sahiptirler. Kombi tipi buzdolaplarında soğutucu kısmı üstte, dondurucu kısmı altta yer alır. Buzluk kısmı daha az kullanıldığı için kombi tipi buzdolaplarında altta konumlandırılmıştır. Gündelik olarak en çok kullanılan soğutucu kısmı ise eğilmeden kolaylıkla ulaşım sağlayabilmek için üst bölmede yer alır. Kolay kullanıma sahip olması yönüyle de günümüzde buzdolabı üreticileri tarafından en çok tasarlanan model kombi tipi buzdolabıdır. Gardrop tipi buzdolabı modelinde ise iki kapı yan yana tasarlanmıştır. Dolabın bir tarafı buzluk, diğer tarafı ise soğutucu olarak kullanılır. Gardrop tipi buzdolabını satın alacak kullanıcılar mutfaklarında yeterli alanın olduğundan emin olmalıdır.

– Enerji Sınıfı: Buzdolabı satın alırken ürünün düşük enerji sınıfına ait olmasına dikkat etmek büyük önem taşır. Bu sebeple A+, A++ ya da A+++ sınıfına ait bir buzdolabı seçmeye özen gösterilmelidir. Günün her saatinde çalışan buzdolapları aralıksız enerji harcayan ürünlerdir. Dolayısıyla faturalardan tasarruf etmek için düşük enerji harcayan ürünler tercih edilmelidir.

 

Klima Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gerek yaz mevsiminde gerekse kış mevsiminde kurtarıcı niteliğe sahip olan klimalar en çok tercih edilen elektronik ürünler arasında yer alır. Klima satın alırken de dikkat edilmesi gereken belli belli detaylar bulunur. Klima satın alacak kullanıcıların dikkat etmeleri gereken başlıca detaylar şunlardır;

– Soğutma Kapasitesi: Klima satın alacak kullanıcıların dikkat etmeleri gereken en önemli özelliklerin başında soğutma kapasitesi gelir. Klimanın yer alacağı odanın büyüklüğü soğutma kapasitesi için oldukça önemlidir.

– Klima Türü: Klimanın takılacağı konumun fiziksel özellikleri, klima türünün belirlenmesi için büyük önem taşır. Klima monte işlemi sırasında duvarların delinmesini istemeyen kullanıcılar pencere tipi klimaları tercih edebilirler. Pencere tipi klimalar kolay kuruluma sahip olmanın yanı sıra bir yerden başka bir yere kolaylıkla taşınabilen ürünlerdir. Farklı odalarda tek bir klima kullanmak durumunda olan kullanıcılar ise kolaylıkla taşınabilir olan portatif klimaları tercih edebilirler. Gerek kurulum gerekse ısıtma/soğutma tarafında herhangi bir engele takılmayan kullanıcılar ise duvar tipi klimaları tercih edebilirler.

– Bütçe: Klima türüne karar verdikten sonra kullanıcıların göz önünde bulundurmaları gereken önemli detaylardan birisi de bütçedir. Bütçe denildiği zaman sadece klima için belirlenen tutar değil cihazı kullanma maliyeti yani elektrik faturası da dikkate alınmalıdır. Bu sebeple split klima satın almak oldukça önemlidir.

– Kompresör Tipi: Klimalar pistonlu ve döner olmak üzere iki farklı kompresör modeline sahiptir. Pistonlu kompresörlerin bakımı kolaydır ve iyi bir basınç üretme olanağı sunarlar. Döner kompresörler ise sessiz çalışırlar ve uzun ömürlü kullanımlar için uygundur.

– Gürültü Seviyesi: Klima satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi hiç şüphesiz klimanın gürültü seviyesidir. Klimaların birçoğu çalışırken ses çıkarır fakat bu sesi minimize etmek için satın alma aşamasında göz önünde bulundurulması gereken belli özellikler vardır.  Klima türü, markası, modeli ve klima yaşı gürültü faktörünü etkileyen detaylardır. Klima satın almak isteyen kullanıcılar, ürünün  50 ila 60 desibel aralığında olmasına özen göstermelidir. Bu desibel aralığındaki klimaların sessiz çalışmaları beklenir. Kullanıcıların birçoğunun 60 desibel altındaki klimaları tercih ettikleri bilinir.

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın