Cildi Gençleştiren Doğal Yağlar: Tatlı Badem – Shea – Tamanu

Tatlı Badem Yağı Kullanımı

Tatlı badem yağı, badem ağacının (Prunus dulcis) tohumlarından sıkılır. Suda ıslatılmış badem çekirdeklerinden, acı badem kurabiyesi kokusunda bir yağ elde etmek için damıtılması ile elde edilen acı badem esansı yağından çok farklıdır. Bu iki yağı karıştırmaktan kendinizi koruyun; acı badem yağı çok zehirlidir ve krem, losyon veya masaj harmanlarında kullanılmamalıdır. Tatlı badem yağı hafiftir ama emilir ve esans yağları için harika bir baz oluşturması gibi sıklıkla masaj harmanlarında kullanılır. Baz harmanınızda %10 oranına kadar kullanın.

Tamanu Yağı Kullanımı

Tamanu yağı zengin, koyu renkli, yoğun, kahverengi, yeşil bir yağdır. Tamanu Yağı, Tahitiye özgü olan ve Madagaskar, Afrika’nın diğer bölgeleri ve Uzak Doğudaki nemli ortamlarda da yetişen Calophyllum inophyllum ağacının olgun tohumlarından elde edilir. Kremalı pikan dondurması veya Kahiua (sorduğunuz kişiye göre değişir) yı andıran çok tatlı bir kokuya sahiptir ve benim cilt bakım ürünlerinde kullandığım gözde bileşenlerimden biridir. Baz harmanlarınızda % 25 oranından daha fazlasını kullanmayın.

Cildi gençleştiren Şi Yağı Kullanımı

Afrikada yetişen karite ağacının (Butyrosperum parkı) tohumlarından elde edilen şi yağı diğer adı ile Shea Yağı daha hafif, kremsi, daha zengin bir yapıda, daha az katı ve kakao yağından daha çok kaydırıcıdır. Doğal bir dudak ruju veya cilt uygulamalarında bir yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Baz harmanınızda % 50 oranına kadar kullanın.

Cildi Güzelleştiren Bitkiler Nelerdir

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.