Cilt Alt Tonunu Belirleme

Giydiğimiz kıyafetlerden,saç rengimize hatta
kullandığımız aksesuarlara kadar cilt alt tonumuzu biliyor olmak çok önemlidir.

Gün ışığında bileklerinizdeki damarların renklerine baktığınızda; eğer damarlarınızı yeşil renkte görüyorsanız sıcak alt tona, eğer damarlarınızı mavi renk görüyorsunuz soğuk alt tona, eğer hem yeşil hem mavi görüyorsanız nötr alt tona sahipsinizdir.
Bu yöntemi mutlaka gün ışığında denemelisiniz.

Sıcak ten rengi için en çok kullanılan ve en yakışan saç renkleri arasında bakır,tarçın,kumral ve kızıl tonlarını sayabiliriz. Soğuk ten rengi için;
kiraz,buğday,bal,kızıl,platin gibi renkleri sıralayabiliriz,renkleri uygun gölgelendirmeler ile
kullandıktan sonra soğuk sıcak alt ton farketmeden size en yakışan tonu bulabilirsiniz.
Soğuk cilt alt tonuna sahipseniz gümüş renkli takılar tercih etmelisiniz, sıcak alt tona sahipseniz altın rengi takılar tercih etmelisiniz. Nötr alt tonuna sahipseniz size her ikisi de yakışacaktır..

Gelelim size yakışan rekleri bulmaya.. Sıcak alt tona sahipseniz bej,krem,mercan,hardal,kırık
beyaz,sarı,turuncu,kahve tonları,sıcak kırmızı renklerinde kıyafetler size yakışacaktır.

Soğuk alt tona sahipseniz daha çok soluk renkler size daha çok yakışacaktır(mavi,kırmızı,mor,pembe,yeşil,lacivert..)

Nötr alt tona sahip olanlara ise nerdeyse bütün renkler yakışacaktır…

Makyaj içinde size birkaç önerim olacak. Sıcak alt tona sahipseniz cilt altları sarı pigmentlerden oluşuyor demektir en iyi görünümü elde etmek için canlı sıcak tonlar nude şeftali bronz tonlar göz makyajında ise kahve tonları sizin iyi görünmenizi sağlayacaktır.

Soğuk cilt alt tonuna sahipseniz cilt alt tonunuz pembe pigmentlerden oluşuyor demektir… Pastel renkler,maviler, soğuk pembeler, koyu renkte bordolar, göz makyajında da pembeler yakışacaktır. Nötr tona sahipseniz butun renkler size yakışacaktır.. Mesela bazen birinin kıyafeti göze çarpar kıyafete odaklarınız yada aksesuarlara.. Bazen de direkt kişinin kendine odaklanırız işte bu tamamen renklerın kişiyle uyumu ile ilgili olan bir şeydir kişiye odaklanıyorsak o renkleri doğru seçmiş demektir ama ilk diğer şeyler gözümüzü alıyorsa yanlış seçim yapılmış demektir..

Simge Öztürk

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın