“Tasarımlarımı Doğayı Gözlemleyerek ve Hayal Dünyamda Canlandırarak Oluşturuyorum” ..

Tasarımlarında geçmişi ve günümüzü harmanlayarak gerek doğadan ilham alarak hazırlayan Nakış sanatının ünlü isimlerinden Sıdıka Gurkan, Aysha okurlarının merak ettikleri soruları keyif dolu bir röportajla cevapladı.

 

1) Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1960 yılında Kahramanmaraş’ta doğdum babamın işi nedeniyle çocukluk ve gençlik yıllarım İstanbul Ortaköy’de geçti , 2003 yılında Kahramanmaraş a döndüğümde memleketimin işleme kültürünü doğru anlatmak ve yaşatmak için NAKKAŞ firmasını ailem İle kurdum.

 

2) Peki, mesleğe başlama serüveniniz nasıl gerçekleşti? Sizi yönlendiren birileri mi oldu yoksa hep isteğiniz bir alan mıydı?

Beni yönlendiren kimse olmadı benim işleme kültürüne çok sevgim ve ilgim vardı.

 

3) Tasarımlarınızda nelerden esinleniyorsunuz? Osmanlı kültürü bu yönde size örnek oluyor mu?

Tasarımlarımı , öncelikle en güzel kumaşlarda ve en doğru tekniği kullanarak , ecdadımızın yaptığı eski eserlerden esinlenerek, bazen bir çiçekten bazan bir teship motifinden ve hatta mezar taşlarındaki güzel motiflerden esinlenerek, bazen de hayal edip yeni bişeyler üreterek hazırlıyorum, geleneksel desenlere asıllarını bozmadan yeni yorumlar katarak kullanmayı da çok seviyorum.

 

4) Ülkemizde mesleğiniz seviliyor mu? Sizi görerek bu işi seven kişiler oldu mu?

Evet sevilen bir meslek bizden sonra birçok kişi kendi iş yeri açarak yapıyor.

 

5) Peki, hangi illerimizde daha çok seviliyor?

Tabi ki;, İstanbul , Kahramanmaraş, ve Gaziantep.

 

6) Yaptığınız çalışmaları okuyucularımızla paylaşmak ister misiniz? Sizce herkesin yapabileceği bir iş mi yaptığınız?

Bu meslekte her meslek gibi sevgi ve ilgi çok önemli. Ama hem sanat hem ticaret ikisi bir arada çok zor. Üretmek için çok titiz bir çalışma gerekiyor. Sonra aylarca hatta yıllarca emek vererek ürettiğiniz eserleri satın alacak anlayan sanata değer veren sanatseverleri doğru yer ve zamanda bulmanız gerekiyor. “ herkes bu mesleği yapabilir mi sorunuza şu cevabı verebilirim; 20 yıla yakın bu mesleğe gönül verdim. Bu sergi 11. Büyük sergim olacak inşallah ve şu an Türkiye’de el nakışında marka tescilli ve en fazla çeşit bulunduran tek firmayız 21 çeşit el nakış tekniğini yaklaşık 100 kişilik bir ekip ile devam ettirmeye çalışıyoruz. Çok fazla sabır, emek, maddi ve manevi güç isteyen bir meslek.

 

7) Yeni serginiz çok yakında.. Bizlere detaylarından bahseder misiniz?

6-16 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Üsküdar Belediyesi İle Bağlarbaşı Kültür ve Kongre merkezinde yapacağım 11. Büyük sergimde Kız isteme söz kesmeden başlayarak nişan, kına, düğün ,bebek karşılama, hamam, sofra, kültürlerini çok nadide işlemeler İle anlatarak geleneklerimizi , kültürümüzü paylaşmak istiyorum.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın